Transakcje wewnątrzwspólnotowe – dostosowanie do przepisów dyrektywy
Chodzi o ustawę z 28.05.2020 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1106).
- ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
- 112 dyrektywa – dyrektywa 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej
- US – Urząd Skarbowy
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. stosowania stawki 0% do WDT. Nowością jest, że nabywca nie tylko musi posiadać aktywny numer VAT-UE nadany mu przez inne niż Polska państwo UE, lecz ma ten numer podać dla potrzeb transakcji polskiemu dostawcy. W przeciwnym razie dostawca nie może stosować stawki 0% do dostawy.
Ponadto stosowanie stawki 0% VAT do WDT uzależniono od złożenia informacji podsumowującej i podania w niej prawidłowych danych. Zgodnie z nowym art. 42 ust. 1a ustawy o VAT stawka ta nie ma zastosowania do WDT, jeżeli:
- podatnik nie dopełnił obowiązku złożenia informacji podsumowującej lub
- złożona informacja nie zawiera prawidłowych danych dotyczących WDT zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 ust. 8,
chyba że podatnik należycie wyjaśnił (na piśmie) uchybienie naczelnikowi US.
Wprowadzono też nowe przepisy (art. 13a–13l) dotyczące magazynów konsygnacyjnych. Nie wprowadzają one żadnych ograniczeń co do przeznaczenia towarów, a to oznacza, że towary wprowadzone do magazynu typu call-off stock mogą być przeznaczone również do działalności handlowej (np. do dalszej odsprzedaży), a nie tylko – jak dotychczas – produkcyjnej lub usługowej nabywcy.
Zmianami objęto także zasady ustalania dostawy ruchomej w transakcjach łańcuchowych. Wdrożono nowy art. 36a dyrektywy 112, który ma pomóc w rozwiązaniu problemów z ustaleniem, która z dostaw w łańcuchu jest ruchoma. Nowe regulacje są bardziej precyzyjne, ale jedynie w stosunku do dostaw łańcuchowych, które rozpoczynają się i kończą na terytorium UE.