Termin zwrotu różnicy VAT po korekcie deklaracji

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy
Spółka 25.11.2013 r. złożyła w urzędzie skarbowym (us) deklarację VAT-7 za październik 2013 r. z wykazaną kwotą zwrotu w wysokości 42 000 zł. Nie występowała o przyśpieszony zwrot podatku. Następnie 10.01.2014 r. złożyła korektę tej deklaracji, w której wykazała wyższą kwotę zwrotu (43 700 zł).
Do dnia złożenia korekty deklaracji us nie zwrócił różnicy podatku na rachunek bankowy. Obecnie minęło już 60 dni od dnia złożenia pierwotnej  deklaracji za październik 2013 r., a spółka nie otrzymała jeszcze pieniędzy na konto; us nie przedłużył również terminu zwrotu.
Czy spółka powinna otrzymać zwrot VAT z odsetkami? Czy może rację mają pracownicy us, twierdząc, że termin zwrotu liczy się od dnia złożenia korekty deklaracji?

Jeżeli kwota VAT naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty VAT należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty VAT należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy (art. 87 ust. 1 ustawy o VAT). Podstawowy termin zwrotu określa art. 87 ust. 2 ustawy o VAT – wynosi on 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.

Z pytania wynika, ze spółka ubiegała się o zwrot w tym właśnie podstawowym terminie. Jest on liczony od dnia złożenia rozliczenia (warto tu przypomnieć, że zgodnie z art. 12 § 1 Op, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy tym dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło).

Wyświetlono 38% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....