Termin wpłaty podatku z tytułu nietransakcyjnego WNT samochodu
W jakim terminie należało złożyć deklarację VAT-23 i zapłacić VAT?
Przemieszczenie przez podatnika do Polski towaru, w tym samochodu, zaimportowanego do innego państwa UE (np. do Niemiec), stanowi najczęściej tzw. nietransakcyjne WNT, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT (interpretacja KIS z 2.01.2018, 0111-KDIB3-3.4012.141.2017.1.JS).
- ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
- WNT – wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
W myśl art. 103 ust. 4 w zw. z art. 103 ust. 3 ustawy o VAT podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych nabyć nowych środków transportu lub innych środków transportu, które mają zostać przez nich zarejestrowane na terytorium kraju (względnie nie podlegają rejestracji, a mają być użytkowane na terytorium kraju), obowiązani są do obliczania i wpłacania VAT należnego z tego tytułu w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Wewnątrzwspólnotowe nabycia środków transportu, których dotyczy ten przepis, wykazywane są na zasadach ogólnych w poz. 23 i 24 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Dodatkowo kwota VAT należnego podlegająca wpłacie w terminie wynikającym z art. 103 ust. 4 w zw. z art. 103 ust. 3 ustawy o VAT wykazywana jest w poz. 38 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Składana jest również w takich przypadkach informacja VAT-23 (art. 103 ust. 5 ustawy o VAT).
Z kolei z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT wynika, że w WNT obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów będących przedmiotem WNT (od zasady tej istnieją nieistotne w omawianej sytuacji wyjątki, w tym wyjątek dotyczący wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu). W świetle tego przepisu obowiązek podatkowy z tytułu nietransakcyjnych WNT powstaje:
- w dacie wystawienia faktury w rozumieniu przepisów państwa UE, z którego towar jest przemieszczany – w przypadku wystawienia przez podatnika, u którego dochodzi do nietransakcyjnego WNT, takiej faktury przed upływem 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przemieszczenia (zob. interpretacja KIS z 6.03.2018, 0114-KDIP1-2.4012.14.2018.2.MC),
- 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przemieszczenia – w przeciwnym razie (w tym jeżeli podatnik, u którego dochodzi do nietransakcyjnego WNT, nie wystawia żadnego dokumentu).
Z pytania nie wynika, aby przedsiębiorca udokumentował przemieszczenie fakturą (wystawianą w charakterze niemieckiego podatnika VAT). Najprawdopodobniej zatem obowiązek podatkowy z racji WNT samochodu powstał 15.04.2020. Oznaczałoby to, że VAT należny z tego tytułu podatnik obowiązany był wpłacić do 29.04.2020. W tym samym terminie – jak się najczęściej przyjmuje, gdyż w istocie przepisy nie określają terminu składania informacji VAT-23 – podatnik powinien był złożyć tę informację, wykazując w niej nabycie samochodu.