Prawo Pracy
Czy można zatrudnić niepełnosprawnego w nadgodzinach, zachowując obniżone normy czasu pracy
Czy możemy na to przystać, jeśli przedłoży zgodę lekarza?
Szersze otwarcie rynku pracy dla obcokrajowców
Kryzysowe porozumienie ważniejsze od warunków angażu
Czy w nowym, bezterminowym angażu powinien wskazać tymczasowe warunki pracy i płacy obowiązujące na mocy porozumienia (4/5 etatu, płaca 4275 zł brutto), by potem od 1.01.2021 dokonać jego zmiany? A może należało podać poprzednie zasady zatrudnienia (pełny etat, pensja 4500 zł brutto), zastrzegając, że przez listopad i grudzień obowiązują standardy z porozumienia?
Niższy wymiar etatu i wynagrodzenie pracownicy obowiązują z mocy samego porozumienia zawartego na mocy tzw. specustawy, czyli ustawy z 2.03.2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 1842). Nie trzeba ich wpisywać do umowy o pracę. W konsekwencji w nowej umowie należało podać wymiar czasu pracy i wynagrodzenie, jakie wiązałyby kobietę, gdyby nie została objęta ograniczonym wymiarem w tym trybie i obniżką pensji.
Jaki urlop wypoczynkowy dla pracownicy powracającej w grudniu z urlopu wychowawczego
Czy można dopuścić pracownicę do pracy wcześniej niż przed upływem 30 dni od dnia złożenia wniosku? Czy jeśli wróci do pracy jeszcze w tym roku, nie straci ani jednego dnia z urlopu wypoczynkowego?
Pracownica może przerwać urlop wychowawczy w każdym czasie, jeśli zgodzi się na to pracodawca. W opisanym przypadku – niezależnie, czy pracownica wróci do pracy jeszcze w 2020, czy w 2021 – i tak ma prawo do urlopu wypoczynkowego za 2020 w pełnym wymiarze (20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy). Kp w art. 1863 przewiduje, że pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
Inspektor PIP może pozwać tylko o istnienie stosunku pracy
Tak uznał SN w uchwale 3 sędziów Izby Pracy z 24.09.2020 (III PZP 1/20). Stwierdził, że na podstawie art. 631 Kpc inspektor pracy może wytaczać w imieniu zatrudnionych jedynie sprawy o istnienie stosunku pracy. Tego uprawnienia nie można natomiast rozszerzać na możliwość pozywania pracodawcy o ustalenie treści tego stosunku, m.in. stanowiska, wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia czy sposobu zakończenia zatrudnienia.
Obowiązek udzielenia dnia wolnego za 26.12.2020
Tak, pracodawca musi udzielić innego dnia wolnego za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, który w 2020 przypada w sobotę. Będzie to dzień wolny wynikający z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (por. art. 129 § 1 Kp). Dzięki temu w przyjętym okresie rozliczeniowym pracownik ma zapewniony odpowiedni wymiar czasu pracy.
Czy w 2021 r. można udzielać zaległych urlopów w trybie przepisów antycovidowych
Czy w 2021 r. nadal możemy korzystać z tej opcji wobec pracowników z zaległym urlopem, a jeśli tak, to w jakim wymiarze?
Zależy to od dwóch czynników – obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19 w 2021 r., oraz od liczby dni zaległego urlopu dotychczas udzielonego na podstawie art. 15ge specustawy.
Nowe kary dla nieuczciwych pracodawców zatrudniających dłużników alimentacyjnych
Sankcje finansowe popełnienia przez pracodawcę wykroczenia związanego z zatrudnianiem dłużnika alimentacyjnego są określone w art. 281 § 2 i art. 282 § 3 Kp, które wchodzą w życie 1.12.2020.
Co grozi za brak zabezpieczenia dokumentacji pracowniczej
Do kiedy powinniśmy dokonać takiego zabezpieczenia dla byłych pracowników? Co grozi za niedotrzymanie terminu?
Termin na dostosowanie zasad przechowywania dokumentacji pracowniczej (dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy i akta osobowe) byłych pracowników do aktualnych wymagań upłynął 31.12.2019. Grzywna zostanie jednak wymierzona jedynie wtedy, gdy dokumentacja znajduje się w warunkach grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem.
Ciężarna ma prawo odwołać zgodę na obniżkę etatu i pensj
Tak uznał SN w wyroku z 7.10.2020 (II PK 78/19). To precedensowe rozstrzygnięcie. Dotąd przyjmowano bowiem, że pracownica, która podpisała dokument, nie wiedząc o ciąży, może wycofać oświadczenie, o ile chodziło o wypowiedzenie umowy lub o porozumienie o rozwiązaniu umowy. Teraz SN uznał, że możliwe jest również wycofanie się przez ciężarną z zawartego porozumienia pogarszającego warunki jej zatrudnienia, tj. w sprawie obniżenia wymiaru czasu pracy lub/i wynagrodzenia. Aby to było możliwe, pracownica nie może jednak wiedzieć, w momencie podejmowania czynności prawnej, że jest w ciąży.
Szczepienia przeciwko grypie – zwykle dobrowolnie
Nie jest to jednak zasada bezwzględna. Istnieją bowiem sytuacje, gdy wirus grypy stanowi występujący w środowisku pracy szkodliwy czynnik biologiczny, stwarzający realne zagrożenie dla zdrowia i życia pracownika, jego współpracowników i osób trzecich. Wtedy, w szczególnych okolicznościach, odmawiający przyjęcia szczepienia może stracić pracę.
Skutki wzrostu minimalnej pensji od 1.01.2021
Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalanego na dany rok kalendarzowy w rozporządzeniu RM.
rzenie o takiej tematyce realizowane na arenie ogólnopolskiej.Delegowanie pracowników na nowych zasadach
Od 4.09.2020 obowiązuje ustawa z 24.07.2020 o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1423). Wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z 28.06.2018 zmieniającą dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. Kraje członkowskie miały obowiązek ją wdrożyć i w pełni stosować od 30.07.2020. W Polsce odpowiednie przepisy weszły w życie z opóźnieniem.
Jak obniżony wymiar czasu pracy wpływa na wysokość świadczenia urlopowego
Obniżenie wymiaru czasu pracy to jeden z kilku sposobów, jaki pracodawca może zastosować, żeby chronić miejsca pracy w okresie walki ze skutkami koronawirusa.
Praca zdalna przez 3 mies. po odwołaniu stanu epidemii
Formalnie możliwość polecenia wykonywania pracy zdalnej wprowadziła ustawa z 2.03.2020 o szczególnych rozwiązania związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 374, tzw. specustawa).
Egzekucja komornicza ze świadczenia socjalnego lub urlopowego
Egzekucja z wypłat realizowanych przez pracodawcę na rzecz pracownika może być prowadzona w dwóch trybach – przewidzianego dla wynagrodzenia za pracę (art. 880–888 Kpc) oraz dla innych wierzytelności (art. 895–908 Kpc). O zastosowaniu tylko pierwszego z nich albo obu równocześnie decyduje klasyfikacja wypłacanych składników i świadczeń oraz sposób sformułowania zajęcia komorniczego. Ma to dalsze konsekwencje w postaci zasad ochronnych przy dokonywaniu potrąceń lub ich wyłączeniu.
Wydanie świadectwa pracy – najwcześniej w dniu ustania zatrudnienia
Świadectwo pracy należy przekazać odchodzącemu pracownikowi najwcześniej w dniu ustania zatrudnienia, czyli w tym przypadku 30.09.2020. Wcześniejsze wykonanie tego obowiązku, choćby na wniosek zainteresowanego, może skutkować komplikacjami. W związku z rozwiązaniem lub z wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek wydać zwolnionemu świadectwo pracy w dniu ustania stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnej umowy o pracę, w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania bądź wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy (jak tutaj).
Zwrot poniesionych przez pracodawcę kosztów studiów przerwanych z powodu urlopu macierzyńskiego
• bez uzasadnionych przyczyn nie podejmuje ona podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie ich podnoszenie,
• pracodawca rozwiąże z nią stosunek pracy bez wypowiedzenia z jej winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie,
• w ww. okresie rozwiąże ona stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 94³ Kp,
• w ww. okresie rozwiąże ona stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 lub art. 94³ Kp, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach.
Pracownica jest w trakcie procedury adopcyjnej. Nie potrafi przewidzieć, kiedy dokładnie adoptuje dziecko (zależy to od czasu oczekiwania). Zamierza zrezygnować ze studiów przed ich rozpoczęciem lub w ich trakcie, jeśli przysposobi dziecko, i pójść na urlop macierzyński.
Czy zgodnie z Kp będzie musiała zwrócić pracodawcy koszt studiów? Czy urodzenie lub adopcja dziecka i w konsekwencji urlop macierzyński jest traktowany jako uzasadniony powód niepodjęcia studiów lub rezygnacji z nich?
Pracodawca nie może dyskryminować pracowników ze względu na to, że w czasie podnoszenia kwalifikacji korzystają z uprawnień rodzicielskich.
Umowa zawarta przez pracodawcę z pracownicą odpowiada kodeksowym zasadom regulującym podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z art. 1035 Kp pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe:
Nowe regulacje dotyczące pracowników delegowanych
Nowelizacja dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, która nastąpiła na mocy dyrektywy 2018/957 z 28.06.2018 r., wprowadza gruntowną reformę systemu delegowania w obrębie UE. Celem jest wzmocnienie statusu delegowanych pracowników, uporządkowanie przepisów wspólnotowych oraz ukrócenie dumpingu socjalnego.
Kolejna transza przepisów mających chronić miejsca pracy – tarcza antykryzysowa 4.0
Ustawa z 19.06.2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 weszła w życie 24.06.2020 r. To tzw. tarcza antykryzysowa 4.0. Przewiduje możliwość wykorzystania środków np. na utrzymanie miejsc pracy zamiast na cele socjalne, o czym jest mowa w tekście na s. 50.
Jak legalnie zatrudnić cudzoziemca podczas epidemii
To najważniejsza zmiana, wprowadzona – w ramach kryzysowego pakietu legalizacji zatrudnienia cudzoziemców podczas koronawirusa – ustawą z 14.05.2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (DzU poz. 875, dalej tarcza 3.0). Zmodyfikowano dotyczące tej kwestii art. 15z–15z[9], art. 15zd i art. 15zzq ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 374 ze zm., dalej specustawa).
Pomoc dla przedsiębiorców i pracowników podczas pandemii – tarcza antykryzysowa 3.0
Wprowadza je ustawa z 14.05.2020 o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (DzU poz. 875, dalej tarcza 3.0), której większość przepisów weszła w życie następnego dnia po dacie jej ogłoszenia w DzU, tj. 16.05.2020.
Kiedy wypłacić odprawę pieniężną pracownikowi zwalnianemu z powodu koronawirusa
Czy musi wypłacać odprawy pieniężne?
O tym, czy pracodawca musi wypłacić odprawę pieniężną (tzw. ekonomiczną), decyduje łączne spełnienie trzech warunków. Pierwszym z nich jest liczba pracowników, od której zależy obowiązek stosowania ustawy o zwolnieniach grupowych (dalej uzg). Drugi warunek to przyczyna rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub porozumieniem. Trzeci stanowi natomiast wykorzystanie jednego z dwóch trybów zwolnień przewidzianych w uzg.
Nowa ulga w ZUS i PIT dla pracowników „infrastruktury krytycznej”
Oprócz tego pracodawcy zarządzający infrastrukturą krytyczną mogą podczas zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii zmienić im system lub rozkład czasu pracy, polecić nadgodziny, odmówić udzielania urlopu, przesunąć ich bądź odwołać, zobowiązać do pozostawania poza normalnymi godzinami roboczymi w gotowości do pracy albo do realizacji odpoczynku w zakładzie pracy bądź w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
Wypowiedzenie umowy o pracę osobie na zasiłku opiekuńczym
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika ani w czasie jego innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 41 Kp). Oznacza to, że w czasie przebywania pracownika na zasiłku opiekuńczym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy, gdyż opieka jest usprawiedliwioną nieobecnością. Pracodawca mógłby w tym czasie jedynie rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (w trybie natychmiastowym), ale musiałyby ku temu istnieć poważne przesłanki, np. ciężkie naruszenie przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych.
Szkolenia bhp w czasie pandemii
Chodzi o pismo z 23.03.2020 skierowane do jednostek Państwowej Inspekcji Pracy (GIP-GNN.50.2.2020.1). GIP odniósł się w nim do utrudnień związanych z przeprowadzaniem szkoleń bhp. Zgodnie z pismem pracodawca może przeprowadzić:
Badania wstępne i okresowe w czasie pandemii
Ustawa z 31.03.2020 o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 568) wprowadza na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kilka rozwiązań związanych z badaniami profilaktycznymi pracowników.
Zasady wykonywania pracy zdalnej określa pracodawca
Czy w tym piśmie możemy zobowiązać zatrudnionych do pozostawania w dyspozycji e-mailowej i telefonicznej w godzinach pracy oraz do przesyłania bieżących raportów, jakie zadania danego dnia wykonali?
Pracodawca ma prawo żądać od „zdalnego” pracownika pozostawania w dyspozycji e-mailowej i telefonicznej w godzinach pracy pod warunkiem, że dostarczy mu służbowy komputer i telefon. Może też wymagać, aby codziennie komunikował mu wyniki pracy.
Czasowa zmiana miejsca pracy niepełnosprawnego – tylko za jego zgodą
Czy zgodnie z przywołanym przepisem wystarczy wydać mu polecenie, czy jednak należy uzyskać jego zgodę?
Nie można szybko przenieść niepełnosprawnego do innego miejsca pracy, choćby przejściowo, w trybie polecenia pracodawcy. Do tego potrzebna jest pisemna akceptacja pracownika, a więc zmiana angażu na mocy porozumienia stron (aneks) albo wypowiedzenia zmieniającego.
Odroczony urlop rodzicielski – także na wniosek sprzed porodu
Czy spełnia ustawowe warunki, skoro pierwszy wniosek o część urlopu rodzicielskiego odebranego bezpośrednio po macierzyńskim przekazała przed datą porodu? Jeśli tak, to czy wymagać od ojca oświadczenia o niekorzystaniu z rodzicielskiego, aby się nie okazało, że wykorzystał resztę tego urlopu u swojego pracodawcy?
Złożenie wniosku o część urlopu rodzicielskiego jeszcze przed planowaną datą porodu nie przekreśla możliwości przejścia później na odroczony urlop rodzicielski, po spełnieniu oczywiście kilku przesłanek. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie pracownika:
- o braku zamiaru korzystania przez drugiego rodzica, przez okres wskazany we wniosku, z urlopu rodzicielskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo
- o okresie, w którym drugi rodzic chce w okresie objętym wnioskiem korzystać z urlopu rodzicielskiego bądź zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego.
Zwrot przez pracownika kosztów kursu – wyłącznie po pisemnym zobowiązaniu
Czy ma do tego prawo, skoro pracownik nie podpisał żadnego dokumentu związanego z tym szkoleniem, a nawet nie wiedział o skierowaniu go na nie?
Spółka nie może żądać od pracownika zwrotu opłaty za szkolenie, w którym nie bierze udziału z powodu ujawnienia zamiaru odejścia z firmy. Byłoby to możliwe, gdyby pracownik podpisał umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, zawierającą zobowiązanie do pozostawania w zatrudnieniu przez pewien czas po zakończeniu nauki.
Przeciwdziałanie koronawirusowi w miejscu pracy
Metody te wynikają z ustawy z 2.03.2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 374, dalej ustawa). Weszła ona w życie następnego dnia po dacie ogłoszenia, czyli 8.03.2020. Niżej omówione przepisy mają obowiązywać maksymalnie przez 180 dni.
Przymusowy urlop wykluczony nawet w dobie pandemii
Czy mamy prawo wysłać ją odgórnie na urlop wypoczynkowy (ma do wykorzystania łącznie 56 dni), który i tak powinna odebrać po urlopach na dzieci? Jest to dla niej rozwiązanie korzystniejsze od pozostawania w stanie przestoju. Czy na urlop wypoczynkowy musi wyrazić zgodę?
Pracodawca nie może zmusić pracownicy do przejścia na urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. W tym celu ona sama składa dobrowolnie wniosek o wypoczynek, który trzeba uhonorować.
Jak sporządzić listę płac za pracowników w 2020
Zmiany podatkowe wpływające na sposób sporządzania listy płac obowiązują już od 2019 („zerowy PIT” od sierpnia, a wyższe koszty pracownicze i niższa stawka PIT od października). Jednak od 2020 obowiązki pracodawców uległy pewnej modyfikacji. Przykładowo zwolnienie podatkowe dla osób do 26. roku życia płatnik od 1.01.2020 stosuje „z automatu” do przychodów młodego pracownika, bez konieczności składania przez niego pisemnego oświadczenia, a pracownik nie może już wnioskować o objęcie go stawką PIT 17,75%. Inaczej też nalicza się zaliczkę na PIT w miesiącu, w którym dochody zatrudnionego przekroczyły 85 528 zł. Poniżej przedstawiamy obowiązujące zasady.
Orzeczenie lekarskie w aktach pracownika – oryginał czy kopia
Czy to prawda, że nie można wówczas przyjąć oryginału orzeczenia, należy je skserować i złożyć do akt kopię?
Niezupełnie. Zasada przechowywania kopii dokumentów w aktach pracowniczych wynika z § 5 rozporządzenia MRPiPS z 10.12.2018 w sprawie dokumentacji pracowniczej (DzU poz. 2369). Zgodnie z tym przepisem pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika, prowadzonych w postaci papierowej, odpisy lub kopie dokumentów przedłożonych przez osobę ubiegającą się o zatrudnienie lub przez pracownika, poświadczone przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną za zgodność z przedłożonym dokumentem.
Wyższe świadczenie urlopowe od sierpnia 2019 r.
Terminarz zapisywania do PPK osób zatrudnionych w podmiocie 50+
PPK (nowy model oszczędzania na emeryturę przez pracobiorców przy partycypacji pracodawcy i budżetu państwa) powstają w kilku etapach: wybór instytucji finansowej, zawarcie z nią umowy o zarządzanie, a następnie jednej dla całej załogi umowy o prowadzenie PPK.
Refundacje i minimalna płaca młodocianych – w górę od grudnia
Kiedy przesunięcie terminu wypłaty wymusza zmianę umowy o pracę
Czy ta zmiana wymaga modyfikacji umowy o pracę?
Okresy archiwizacji dokumentów dotyczących umów zlecenia
Odprawa ekonomiczna zależy od długości zatrudnienia
Czy należała się jej 1-, czy 2-miesięczna odprawa ekonomiczna? Jak liczyć lata pracy uprawniające do wyższego świadczenia – czy minęły dokładnie 31.10.2019 r.?
Wydatki związane z krótkoterminowym oddelegowaniem pracownika
Czy wydatki te stanowią dla nas koszty uzyskania przychodów?
Nowy wzór świadectwa pracy
Obowiązujące od 7.09.2019 rozporządzenie MRPiPS z 30.08.2019 zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (DzU poz. 1709) wprowadza nowy pomocniczy wzór tego dokumentu.
Z treści rozporządzenia MPiPS z 30.12.2016 w sprawie świadectwa pracy (DzU z 2018 poz. 1289) usunięto (bądź zmieniono) ponadto kilka przepisów sprzecznych z nowymi regulacjami Kp.
Kwoty wolne od potrąceń egzekucyjnych w ostatnim kwartale 2019
Kwota wolna to minimalna suma, jaką pracodawca musi wysłać na rachunek bankowy lub wypłacić „do ręki” pracownikowi, z którego wynagrodzenia dokonuje obowiązkowych bądź dobrowolnych potrąceń (egzekucyjnych albo pozaegzekucyjnych). Jest to odpowiedni odsetek minimalnej płacy netto:
- dla obligatoryjnych potrąceń świadczeń niealimentacyjnych – 100%, dla zaliczek pieniężnych – 75% i dla kar pieniężnych – 90%,
- dla dobrowolnych potrąceń na rzecz pracodawcy – 100%, a na rzecz osób trzecich – 80%.
Jakie dokumenty są potrzebne zatrudniającemu do pobrania składki związkowej
Czy zawsze jest ona konieczna?
Terminy zapisywania do PPK osób zatrudnionych w podmiocie 250+
Od kiedy uczestnikami programu stają się przyjmowani do pracy po 1.07.2019 r.?
Pracownik łatwiej udowodni dyskryminację i uzyska świadectwo pracy
Od 1.09.2019 zmalały refundacje
Czy świadczenie urlopowe przysługuje także przy zaległym urlopie
Czy w takim razie świadczenie trzeba wypłacić, jeśli pracownik realizuje wyłącznie urlop zaległy?
Regularnie wypłacana premia uznaniowa zwiększa odprawę emerytalną
Czy należy wypłacić różnicę po takim czasie? Co z odsetkami?
Odwołany urlop a wypłata dofinansowania do „wczasów pod gruszą”
Czy należy mu się to świadczenie?
Pracodawcy nadal nie mogą badać pracowników alkomatem
Dokumentacja pracownicza (cz. III) – zawartość akt osobowych i dokumentacji indywidualnej
Prowadzenie dokumentacji pracowniczej (akt osobowych i dokumentacji indywidualnej) regulują art. 221, 221a i 221b Kp oraz wydane na jego podstawie nowe rozporządzenie MRPiPS z 10.12.2018 w sprawie dokumentacji pracowniczej (DzU poz. 2369, dalej rdp).
Mimo kontynuacji zatrudnienia trzeba założyć nową teczkę personalną
Prawo do świadczenia urlopowego weryfikowane na ostatni dzień przed wypoczynkiem
Czy można domagać się od niego zwrotu połowy świadczenia, skoro jest ono proporcjonalne do wymiaru czasu pracy? A może istotne jest, że pracownik przeszedł na 1/2 etatu już po zakończeniu wypoczynku? Jeśli nie odda połowy świadczenia, to czy należy od niej odprowadzić składki społeczne i zdrowotne?
Odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę bez PIT
Sąd uznał rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem za niezgodne z prawem i zasądził na jej rzecz odszkodowanie w żądanej wysokości. Nie odwołaliśmy się od wyroku i wypłaciliśmy odszkodowanie, nie potrącając zaliczki na PIT.
Czy postąpiliśmy prawidłowo?
Sąd uznał rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem za niezgodne z prawem i zasądził na jej rzecz odszkodowanie w żądanej wysokości. Nie odwołaliśmy się od wyroku i wypłaciliśmy odszkodowanie, nie potrącając zaliczki na PIT.
Czy postąpiliśmy prawidłowo?
Zmiany w Kodeksie pracy od 7.09.2019 r.
To tylko dwie z kilku nowości, które wejdą w życie 7.09.2019 r., a wynikają z ustawy z 16.05.2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w orzecznictwie SN
Nie trzeba najpierw stosować kar porządkowych, aby dyscyplinarnie zwolnić pracownika. Pracodawca nie powinien jednak ignorować niekompetencji zatrudnionego, bo potem trudno będzie uzasadnić rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie – wyrok SN z 21.03.2019 r. (II PK 315/17).
Pracodawca może przekazać bon na posiłek zamiast gorącego dania czy prowiantu
Świadectwo pracy bez imion rodziców
Mniej biurokracji w obowiązkach bhp
Dokumentacja pracownicza (cz. II ) – o co można pytać kandydata do pracy
Trudno uniknąć wstępnego szkolenia bhp przy zmianie miejsca pracy
Czy w nowym miejscu pracy znowu musi odbyć stanowiskowe szkolenie bhp? Dawny pracodawca nie ma nic wspólnego z nowym (nie dochodzi do przejęcia zakładu pracy).
Urlop wypoczynkowy po zmianie wielkości etatu i ustaniu zatrudnienia w trakcie roku
Ile należy mu się urlopu do tego dnia?
Ochrona danych osobowych pracowników i kandydatów do pracy – zmiany od 4.05.2019
Dokumentacja pracownicza (cz. I) – nowe zasady
Zasadnicze zmiany w tym zakresie od 1.01.2019 wprowadziło nowe rozporządzenie MRPiPS z 10.12.2018 w sprawie dokumentacji pracowniczej (DzU poz. 2369, dalej rdp).
Obecnie reguluje ono kwestie gromadzenia w trakcie stosunku pracy i przechowywania po ustaniu zatrudnienia dwóch członów dokumentacji pracowniczej – akt osobowych oraz tzw. dokumentacji ze stosunku pracy (indywidualnej).
Konsekwencje zawarcia nowej umowy o pracę z emerytem
Czy taki sposób postępowania gwarantuje jej wypłatę emerytury?
Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnego pracownika
Czy musi jeszcze raz odczekać rok, by nabyć prawo do urlopu dodatkowego? Jeśli nie, to jaki wymiar urlopu dodatkowego przysługuje jej za 2019?
Badania okresowe podczas przebywania na zasiłku opiekuńczym
Czy tego dnia mógł on zrobić wyznaczone badania, czy też powinien był zaczekać do końca zwolnienia lekarskiego? Czy za czas badań lekarskich poza godzinami pracy przysługuje wynagrodzenie? Jeśli zostanie wypłacone, to czy nie będzie problemu z zasiłkiem za ten dzień?
Ubezpieczenie nie zawsze zwalnia z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej
Czy słusznie?
Tak. Pracodawca powinien dopłacić – z racji odprawy pośmiertnej – 3800 zł.
W razi zgonu pracownika podczas trwania stosunku pracy lub pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, rodzinie przysługuje odprawa pośmiertna, zależna od okresu zatrudnienia (stażu pracy) u danego pracodawcy.
Kiedy pracodawca przekazuje informację o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej
Czy to prawda, że każdej osobie zwalnianej po 31.12.2018 trzeba wydawać (wraz ze świadectwem pracy) informację o długości okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej? Jaki jest sens wzywać starsze osoby, by za 50 lat przyszły odebrać swoje teczki personalne?
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z chorującym emerytem
Czy następnego dnia można mu wręczyć pismo o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia na mocy art. 53 Kp, mimo że nadal będzie na zwolnieniu lekarskim?
Obowiązek przeprowadzania okresowych szkoleń bhp pracowników biurowych
Czy osoby zatrudnione w dziale administracji musi kierować regularnie na szkolenia okresowe bhp? Jeśli tak, to czy może je przeprowadzać sam pracodawca?
Przedsiębiorca ma obowiązek kierować pracowników na okresowe szkolenia bhp, bo jego przeważająca działalność należy do wysokiej grupy ryzyka. Nie ma on jednak kompetencji do samodzielnego pełnienia roli służby bhp, a w konsekwencji do osobistego przeprowadzania takich szkoleń.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie ma wymaganych kwalifikacji lub umiejętności potrzebnych do jej wykonywania, a także bez dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp.
Egzekucja na poczet alimentów – nowe zasady
Jak zelektronizować dokumentację pracowniczą
Obie postaci zostały zrównane pod względem prawnym.
Początkowo eksperci twierdzili, że oba człony dokumentacji pracowniczej (akta osobowe oraz dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, nazywana dokumentacją indywidualną) trzeba gromadzić w jednej postaci (tzn. całe akta osobowe elektroniczne i cała dokumentacja indywidualna elektroniczna, całe akta osobowe papierowe i cała dokumentacja indywidualna papierowa).
Jednak zdaniem resortu pracy pracodawcy mają więcej możliwości. Akta osobowe to integralny element dokumentacji pracowniczej i dlatego trzeba go sporządzać w pełni papierowo bądź w pełni elektronicznie. Jednak dla części zatrudnionych można je prowadzić w postaci papierowej, a dla pozostałych – zdigitalizować. Nie jest jednak dopuszczalne, by akta osobowe danego pracownika miały częściowo charakter papierowy i częściowo elektroniczny (stanowiska MRPiPS z 7.02.2019 i Głównego Inspektora Pracy z 17.01.2019, GIP-GPP.081.6.2019.2).
Wniosek pracownika o gotówkową wypłatę wynagrodzenia wysłany e-mailem
Czy jest ono ważne, czy też dla swojej ważności powinno być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym?
Zmiana sposobu wypłaty pensji a konieczność aktualizacji informacji o warunkach zatrudnienia
Zmiana sposobu wypłaty wynagrodzenia – czy potrzebna jest korekta regulaminu pracy
Czy w związku ze zmianą – od 1.01.2019 r. – sposobu wypłaty wynagrodzenia trzeba było skorygować regulamin pracy? Czy za zaniedbanie tej powinności grożą jakiekolwiek sankcje?
Przetwarzanie przez pracodawców danych o powszechnym obowiązku obrony
Czy rzeczywiście od 1.01.2019 nie wolno już przetwarzać tych informacji (jak wynikałoby z niektórych artykułów w prasie fachowej)?
Zgodnie z art. 51 ust. 1 Konstytucji nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby. Zatem, aby określić zakres danych osobowych, które można pozyskać od osoby, której dane dotyczą (np. pracownika), należy znaleźć odpowiednią podstawę prawną (…) (np. Kp lub innych ustaw). Kwestionariusz osobowy pracownika nie jest zatem podstawą prawną określającą maksymalny zakres pozyskiwanych od niego danych.
Różne okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej od 2019
Dokumentacja ze stosunku pracy oraz akta osobowe osób, z którymi stosunek pracy nawiązano:
- po 31.12.2018 – będą z mocy prawa przechowywane przez 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ustanie zatrudnienie,
- między 1.01.1999 a 31.12.2018 – będą przechowywane zasadniczo przez 50 lat od zakończenia stosunku pracy, ale płatnik (po łącznym spełnieniu 2 warunków informacyjnych wobec ZUS) będzie mógł fakultatywnie skrócić ten okres do 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym za daną osobę zgłosi raport informacyjny ZUS RIA,
- przed 1.01.1999 – trzeba przechowywać przez 50 lat od daty ustania zatrudnienia.
Obowiązki pracodawcy przechowującego akta pracownicze
Prawo pracy jest w tym zakresie lakoniczne, wskazując tylko zasady, jakimi trzeba się kierować przy przechowywaniu teczek byłych pracowników. Pewne wskazówki w tym zakresie można wywieść z rozporządzenia dotyczącego podmiotów przechowujących zawodowo dokumentację osobową i płacową.
Przepisy prawa pracy nie regulują dokładnie warunków prawnych, organizacyjnych i technicznych, które muszą spełniać pracodawcy prywatni sami przechowujący dokumentację osób, z którymi zakończyli już współpracę. Co najwyżej można mówić o zasadach, jakie pracodawca powinien stosować w tym zakresie.
Kiedy ZUS może zakwestionować wynagrodzenie pracownika
Należy rozróżnić, czy wynagrodzenie jest kwestionowane na gruncie prawa pracy, czy ubezpieczeń społecznych.
Tak wynika z wyroku SN z 20.06.2018 (I UK 166/17).
Orzeczenie to porusza 2 kwestie. Po pierwsze wyraźnie różnicując ocenę wysokości wynagrodzenia na gruncie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, SN wskazał, że na gruncie ubezpieczeń społecznych kryteria te są ostrzejsze. Można co do tego mieć wątpliwości, bo może to doprowadzić do ustalenia dwóch wysokości wynagrodzenia – odpowiedniej w świetle prawa pracy i odpowiedniej z uwagi na ubezpieczenia.
Spłata pożyczki z pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej po ustaniu zatrudnienia
Czy pracodawca może uzależnić swoją zgodę i termin rozwiązania umowy od uregulowania pozostałej do spłacenia pożyczki zaciągniętej z pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej?
Opodatkowanie PIT odszkodowania za utratę pracy
Nie dano zatrudnionym wyboru między zwolnieniem z pracy a pozostaniem na stanowisku, gdyż stanowiska te zlikwidowano. Otrzymali oni propozycję rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron, na którą przystali.
Czy dodatkowe odszkodowanie za utratę pracy, wypłacone zwolnionym na podstawie porozumienia między pracodawcą a związkami zawodowymi (stanowiącego normatywne źródło prawa pracy, o którym mowa w art. 9 § 1 Kp), korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 updof?
Zwrot dofinansowania kształcenia w przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron
Czy miał do tego prawo?
Zwolnienie opiekuńcze w każdym miejscu pracy
Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w orzecznictwie SN
- Jednostronne uchylenie regulaminu wynagradzania przez pracodawcę
- Pracownik to nie agent
- Obowiązek konsultacji wypowiedzenia umowy o pracę
- Praca podczas zwolnienia lekarskiego uzasadnia rozstanie z pracownikiem
- Premia także dla byłych pracowników
- Można w trybie interpretacji wskazać polskie ustawodawstwo
Kiedy pracodawca ma obowiązek oceny skutków planowanych operacji przetwarzania danych osobowych
Związki zawodowe nie tylko dla pracowników
Błędy przy księgowaniu to jeszcze nie rażące niedbalstwo uzasadniające natychmiastowe zwolnienie
Ciężarna zastępczyni skutecznie chroniona przed zwolnieniem z pracy
Czy wolno wypowiedzieć jej teraz umowę na zastępstwo?
Elastyczniejszy czas pracy rodziców niepełnosprawnego dziecka
Staż do „starych” umów okresowych należy liczyć od nowa
Która opcja jest prawidłowa?
Monitoring pracowników – co wolno pracodawcy
Umowa o pomocy przy zbiorach
Wyłączenie z kosztów transakcji gotówkowych przy umowach na czas nieokreślony – jak liczyć limit
Proporcjonalny urlop w razie zmiany pracodawcy
Czy trzeba jej udzielić tych dodatkowych 2 dni urlopu? Ile dni urlopu przysługuje jej z racji zatrudnienia w spółce?
Ograniczona władza rodzicielska nie pozbawia „opieki” nad dzieckiem
Czy pracodawca musi jej udzielić wolnego?
Pobyt w areszcie śledczym to usprawiedliwiona nieobecność w pracy
W jaki sposób rozwiązać z nim umowę o pracę? Jak potraktować taką nieobecność i co z wynagrodzeniem?
Czy pracodawca może przeglądać osobiste pliki pracownika na firmowym komputerze
Jeśli nie, to czy pracodawca może przeglądać wszystkie pliki i korespondencję na firmowych komputerach?
Dyżur z natychmiastowym stawiennictwem uznawany za czas pracy
Czy jest to prawidłowe rozwiązanie, skoro zatrudniony musi być dyspozycyjny wobec zakładu pracy nawet we własnym mieszkaniu?
Informację o warunkach zatrudnienia należy aktualizować na bieżąco
Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?
Czy można ustalić grafik na dany tydzień tak, aby pracownik pracował ponad 48 godz.
Czy jest możliwe, żeby pracownik świadczył pracę dłużej?
Tygodniowy czas pracy pracownika nie powinien przekraczać przeciętnie 48 godz. Przekroczenie tego limitu jest zgodne z prawem, jeżeli pracownik w innych tygodniach danego okresu rozliczeniowego będzie pracował krócej.
Zgodnie z art. 131 Kp tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godz. w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.
Jak dokumentować zagraniczny staż pracy
Czy zagraniczny staż pracy liczy się do stażu polskiego? Jak udokumentować okresy pracy za granicą? Czy zagraniczne dokumenty muszą być tłumaczone?
Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy z 20.04.2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2017 poz. 1065) udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Polsce w zakresie uprawnień pracowniczych.
Coraz mniej roboczych niedziel w handlu
Docelowo od 2020 zacznie obowiązywać zakaz pracy w handlu we wszystkie niedziele, choć z pewnymi wyjątkami. Wprowadza go ustawa z 10.01.2018 o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni (DzU z 2018 poz. 305). Zabrania ona we wskazane dni handlu, pracy w handlu (proces sprzedaży polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne) oraz wykonywania czynności związanych z handlem (bezpośrednio związanych, a także magazynowych i inwentaryzacyjnych). Zakaz obejmuje nie tylko pracowników, ale również wykonawców cywilnych, także pracowników i zleceniobiorców tymczasowych.
Zatrudnienie ciężarnej wydłuża się niekiedy do dnia porodu
Czy pracodawca ma obowiązek przedłużenia jej zatrudnienia, a jeśli tak – to do kiedy i na jakiej podstawie? Jak formalnie załatwić przedłużenie angażu? Co trzeba przekazać do ZUS, gdy kobieta dostarczy ew. zwolnienie lekarskie? Firma nie jest płatnikiem zasiłków dla swojej załogi.
Zmiana umowy o pracę w związku z podwyżką minimalnego wynagrodzenia
Jak należy zmienić angaż, aby nie podpisywać co roku aneksów w celu podnoszenia wynagrodzenia?
Od 1.01.2018 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla zatrudnionych na pełnym etacie wynosi 2100 zł brutto miesięcznie. Przynajmniej tyle trzeba im płacić za miesiąc pracy, pod warunkiem że wypracują pełny wymiar czasu pracy.
Czy przed wręczeniem wypowiedzenia trzeba ustalić przynależność związkową pracownika
Czy ma rację, a jeśli tak, co powinniśmy zrobić, by naprawić błąd?
Przed wręczeniem wypowiedzenia umowy o pracę zakład pracy – w razie wątpliwości – ma obowiązek spytać związek zawodowy/związki, czy dana osoba korzysta z ich ochrony. Pracodawca powinien wycofać wadliwe wypowiedzenie i, gdy taka jest jego wola, przekazać pracownicy kolejne pismo wypowiadające, prawidłowo skonsultowane z zakładową organizacją związkową (zoz).
O zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony pracodawca musi zawiadomić na piśmie reprezentującą pracownika zoz, podając przyczynę rozwiązania stosunku pracy.
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców do prac w rolnictwie i turystyce
Zmiany takie przynosi nowelizacja z 20.07.2017 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU poz. 1543, dalej nowelizacja), której większość przepisów wchodzi w życie 1.01.2018.
Obecnie w Polsce pracę obcokrajowcom powierza się na podstawie:
Czy trzeba utworzyć zfśs po zatrudnieniu 50. pracownika
W myśl ustawy o zfśs od 1.01.2017 fundusz ten tworzą podmioty zatrudniające wg stanu na 1 stycznia co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (art. 3 ust. 1). Pracodawcy zatrudniający wg stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty tworzą zfśs na wniosek zakładowej organizacji związkowej (zoz) – art. 3 ust. 1c.
Pracownika udającego się na urlop po długiej chorobie lepiej skierować do lekarza
Kwestia ta wciąż wzbudza kontrowersje, co skutkuje rozbieżnymi wyrokami sądowymi. Pracodawca z ostrożności powinien zatem skierować pracownika wracającego do pracy po długiej chorobie na kontrolne badania lekarskie, nawet jeśli chce on od razu wziąć urlop wypoczynkowy.
Akta osobowe pracowników – wybrane problemy
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania nurtujące czytelników.
Omawiane kwestie regulują szczegółowo rozporządzenia MPiPS z:
- 28.05.1996 w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracowników (DzU z 2017 poz. 894, dalej rdp),
- 30.12.2016 sprawie świadectwa pracy (DzU poz. 2292, dalej rśp).
Informacja o porozumieniu przenoszącym urlop w świadectwie pracy
Wykorzystanie zaległego urlopu bez akceptacji pracodawcy
Nie. Pracownik nie może samodzielnie rozpocząć zaległego urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie bez akceptacji pracodawcy. Grozi mu za to kara porządkowa, wypowiedzenie, a nawet dyscyplinarne zwolnienie z pracy.
Nowe prawo - Rachunkowość i Podatki październik 2017
- Ustawy z 20.07.2017
- Rozporządzenia MRiF i Ministra Sprawiedliwości
- Teksty jednolite ustaw
„Dyscyplinarka” za pracę podczas choroby
Nie. Choremu, który zjawił się w pracy na kilka godzin w celu pomocy pracodawcy, nie wolno wręczyć pisma o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z jego winy. Trudno się tu bowiem doszukać ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, uzasadniającego zastosowanie „dyscyplinarki”.
Zmiany w ochronie przedemerytalnej od 1.10.2017
Jest to efekt nowelizacji z 16.11.2016 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2017 poz. 38), która przywróciła niższy powszechny wiek emerytalny, od 1.10.2017 wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W konsekwencji wydłuży się w niektórych przypadkach czas trwania tzw. ochrony przedemerytalnej, określonej w art. 39 Kp.
Zaległe urlopy trzeba wykorzystać do 30 września
Co do zasady pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w roku kalendarzowym, za który wypoczynek przysługuje (art. 161 Kp). Terminy urlopu (z wyjątkiem 4 dni urlopu na żądanie) strony powinny ustalić w planie urlopów, biorąc pod uwagę obopólne potrzeby, a jeśli zakładowa organizacja związkowa (zoz) zgodziła się na rezygnację z planu urlopów bądź w ogóle nie działa w zakładzie pracy – we wspólnym porozumieniu.
Niewybredne żarty kolegów jako szykany w pracy
Pan X, 59-letni murarz pracował na budowie przez 6 lat. Większość robotników stanowiły osoby młode, mające ok. 30 lat. Pracownicy często żartowali z siebie i innych, np. wrzucali spodnie któregoś robotnika na dach. Nikomu to nie przeszkadzało – oprócz X, o czym informował przełożonych. Współpracownicy stroili sobie też żarty z jego niskiego wzrostu. Przełożeni nie zwracali uwagi, gdy jeden z pracowników kilkanaście razy dziennie zwracał się do X słowami: „Oj, malutki, malutki!” lub mówiono, że „nie ma dla niego butów zimowych roboczych, bo jeszcze do nich nie dorósł”. Nie interweniowali także, gdy współpracownicy X postawili jego rower na dach. Kierownik uznał, że to sprawa tylko między pracownikami.
Proporcjonalny urlop w kolejnej pracy na okres próbny
Jak obliczyć wymiar urlopu i jak go udzielić? W spółce nie ma zakładowej organizacji związkowej i nie jest tworzony plan urlopów.
Opisany pracownik 1.01.2017 nabył prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni roboczych w roku kalendarzowym, pod warunkiem że został zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. W następnym zakładzie pracy należy mu się urlop wypoczynkowy proporcjonalny do długości zatrudnienia próbnego w 2017, czyli do 2 miesięcy.
Lista obecności pracowników – czy jest konieczna
Urlop wychowawczy chroni przed przedawnieniem urlopu wypoczynkowego
Przesunięcie urlopu dopuszczalne tylko wyjątkowo
Sądowa ugoda z pracownikiem – czy wypłacone odszkodowanie jest objęte PIT
Usprawiedliwiona absencja przesuwa wypoczynek
Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnego po roku pracy
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy już od daty wręczenia wymówienia
Zmiany w świadectwach pracy od 1.06.2017
Nowości te wprowadziło rozporządzenie MRPiPS z 24.05.2017 zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (DzU poz. 1044).
- MRPiPS – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Sprostowanie…
Obecnie, po uwzględnieniu przez sąd powództwa jakiegokolwiek pracownika (a nie tylko tymczasowego) o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca wystawia nowy dokument w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się tego orzeczenia (nowy § 7 ust. 2 rozporządzenia MRPiPS z 30.12.2016 w sprawie świadectwa pracy, DzU poz. 2292, dalej rśp). Poprzednio miał na to 3 dni od uprawomocnienia się wyroku. Pracownikowi w takim przypadku przekazuje się nowe poprawne świadectwo pracy, a stare – najpóźniej tego dnia usuwa z jego akt osobowych i niszczy. Jeśli przed 1.06.2017 nie upłynął dotychczasowy 3-dniowy termin na wydanie świadectwa pracy, wydłużył się on automatycznie do 7 dni (§ 2 nowelizacji).
/p>Czas wystawić świadectwa pracy za stare angaże terminowe
Nie mają takiego obowiązku, jeśli zainteresowany pracownik wcześniej złożył wniosek o wydanie dokumentu (wówczas trzeba było go sporządzić i wydać w ciągu 7 dni od daty zgłoszenia wniosku). Wynika tak z przepisów przejściowych (art. 22) nowelizacji Kp z 16.12.2016 (DzU poz. 2255).
Przypomnijmy, że do końca 2016 pracodawca miał obowiązek przekazania świadectwa pracy za terminowe umowy o pracę (okresową i próbną) po upływie 24 miesięcy od daty zawarcia pierwszego takiego angażu, a jeśli termin ten przypadł w trakcie umowy terminowej – w momencie jej zakończenia. Tylko na pisemny wniosek zatrudnionego wydawał świadectwo w ciągu 7 dni.
Zmiany w zatrudnieniu tymczasowych pracowników i zleceniobiorców
Upowszechni się natomiast kierowanie osób do pracy tymczasowej na podstawie zlecenia.
To skutki nowelizacji z 7.04.2017 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych i niektórych innych ustaw (DzU poz. 962, dalej nowelizacja), która weszła w życie 1.06.2017.
Po zmianach agencja pracy tymczasowej śmiało może kierować osoby do takiej pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (głównie są to zlecenia). Wcześniej ustawa z 9.07.2003 o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU z 2016 poz. 360, dalej uzpt) jedynie ogólnie wskazywała na taką możliwość. Nowelizacja sankcjonuje istnienie tymczasowych zleceniobiorców i zabezpiecza standardy ich pracy. Od 1.06.2017 stosuje się do nich odpowiednio przepisy:
Czy pracownikowi w wieku przedemerytalnym można obniżyć odprawę
Czy można je wręczyć osobom pozostającym pod ochroną przedemerytalną?
Jak podważyć zadeklarowaną liczebność związku zawodowego
Kobiety w ciąży pracują dłużej przy komputerach
Obowiązki pracodawców wobec osób powołanych na ćwiczenia wojskowe
Sprostowanie błędu w świadectwie pracy
Świadectwo pracy za umowy okresowe zakończone w 2016 – do końca czerwca 2017
Na wystąpienie o sprostowanie świadectwa nadal 7 dni
Upływ 24-miesięcznego terminu w 2016 r. a obowiązek natychmiastowego wydania świadectwa pracy
Urlop ojcowski ma już swoją „formułę”
Świadectwo pracy 2017 – nowy wzór i zasady wystawiania
Najniższa pensja w I roku pracy – zmiana umowy o pracę
Czy skoro od nowego roku trzeba jej płacić pełne minimalne wynagrodzenie, należy zmienić angaż? A jeśli tak, jak to ma wyglądać od strony formalnej (treść korekty, od kiedy obowiązuje)?
Dokumenty egzekucyjne najlepiej przechowywać w osobnej teczce
Wiele dokumentów dotyczących zatrudnienia pracodawca ma obowiązek przechowywać w aktach osobowych pracownika (nazywanych zamiennie teczką personalną). Dzielą się one na 3 części dotyczące: A – kandydata do pracy, B – trwającego stosunku pracy i C – ustania zatrudnienia. Dokumenty w każdej części trzeba wpinać chronologicznie (wg daty ich dostarczenia przez pracownika) i kolejno numerować, a porządek ten powinien znaleźć odzwierciedlenie w spisie treści (tzw. wykaz), zamieszczonym na początku każdej części (najlepiej, by był on wymienny).
Rezygnacja z tworzenia zfśs przez pracodawcę zatrudniającego mniej niż 50 pracowników
Pracodawcy zatrudniający wg stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć zfśs lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe (art. 3 ust. 3 ustawy o zfśs). Pracodawcy nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania informacje w sprawie nietworzenia zfśs i niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 3 ust. 3a ustawy o zfśs).
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia powinien być udzielony na konkretne dni
Mali pracodawcy mogą zrezygnować z posiadanych regulaminów
Informacja o warunkach zatrudnienia zamieszczona w angażu
Ułatwienia dla pracodawców od 1.01.2017 r.
Wynagrodzenie za czas nieobecności związanej z badaniami kontrolnymi
Jak zakwalifikować taką absencję zatrudnionego (prawie pół miesiąca) i czy pracodawca musi za nią wypłacić wynagrodzenie? Jeśli tak, to jakie?
Ile trwa wypowiedzenie wysłane pocztą
Jaki okres wypowiedzenia mu przysługuje: 1- czy już 3-miesięczny? Od kiedy biegnie wypowiedzenie przesłane pocztą i jak w tym przypadku ustalić datę rozwiązania umowy o pracę?
Urlop wypoczynkowy dla osoby z krótkim stażem
W jakim wymiarze przysługuje mu urlop wypoczynkowy i ile nabył u pracodawcy dni urlopu wypoczynkowego, za które należało zapłacić ekwiwalent?
Wymuszenie odbioru zaległego urlopu po 30 września
Co robić? Jakie kary wolno zastosować?
Zasady rozliczania zaległych urlopów
Skutki nieprawidłowego pouczenia pracownika o odwołaniu do sądu pracy
Czy można zrobić korektę zfśs, przesyłając drugą ratę odpisów
Czy przelewając drugą turę środków socjalnych, można uwzględnić tę korektę, tzn. obliczyć wysokość całorocznych odpisów z uwzględnieniem cięć kadrowych i na tej podstawie ustalić drugą ratę odpisów?
Przymusowy urlop wypoczynkowy podczas wypowiedzenia
Czy pracodawca może mu udzielić jednostronnie, podczas biegnącego wymówienia, urlopu wypoczynkowego i zwolnienia od pracy na poszukiwanie pracy? Jeśli tak, to czy ma prawo nakazać mu odebranie całego niewykorzystanego urlopu tak, aby zaoszczędzić na ekwiwalencie za urlop?
Przerwanie urlopu pracownika – jakie skutki
Czy i na jakich zasadach można wezwać pracownika do pracy podczas urlopu?
Przesunięcie terminu urlopu przez pracodawcę
Czy ma takie prawo?
Umowy zawarte w czasie ciąży na celowniku ZUS
Czy ZUS miał prawo uznać, że pracownik nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne?
Ile zwolnienia na dzieci u kolejnego pracodawcy
Ile z tego zwolnienia będzie mu przysługiwać u nas?
Akta osobowe dostosowane do zmienionych przepisów
Od kiedy liczyć bieg 33 miesięcy zatrudnienia na czas określony
Od kiedy liczyć bieg 33 miesięcy wyznaczających maksymalny limit czasu trwania zatrudnienia okresowego tej osoby? Od lutego czy kwietnia 2016?
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy płatne jak urlop
Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy
Zasiłek macierzyński przy umowie na czas określony
Czy pracownica może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, a potem wychowawczego? Co ze składkami ZUS za te okresy? Jakie ciążą na mnie wobec niej obowiązki?
Dodatkowe zatrudnienie w trakcie urlopu wychowawczego
Czy z tego powodu pracodawca może rozwiązać umowę o pracę?
Jak uwolnić się od zfśs
Pracownik w wieku przedemerytalnym szczególnie chroniony
Czy i jak można go zwolnić z pracy?
Co z zfśs po likwidacji zakładu pracy
Co ma z nimi zrobić, aby być w zgodzie z prawem?
Kontrolne badanie lekarskie między długą chorobą a wypoczynkiem
Czy przed rozpoczęciem wypoczynku trzeba go wysłać na kontrolne badania lekarskie, zgodnie z art. 229 § 2 Kp?
Bez zerwania współpracy nie ma odprawy
Rozwiązanie umowy o pracę ze zwolnieniem z obowiązku jej świadczenia
Czy w wypadku umowy na okres próbny takie działania są możliwe?
Zwiększenie rocznego limitu nadgodzin
Jak może to zrobić i jaka jest maksymalna liczba nadgodzin na rok?