PPK - Pracowniczy Program Kapitałowy
Jak zawrzeć porozumienie w sprawie wyboru instytucji finansowej zarządzającej środkami PPK
Jak wyłonić tę reprezentację? Czy może być jednoosobowa? Czy pracodawca może wskazać przedstawicieli pracowników? Jakich wymaga to formalności? Czy ww. porozumienie trzeba sporządzić na piśmie?
Niższa wpłata do PPK wiąże od kolejnego miesiąca po złożeniu oświadczenia przez pracownika
Czy postąpiłam prawidłowo? Skąd mam uzyskać informację, ile ona zarabia w innych miejscach zatrudnienia, aby zweryfikować wysokość składki? Czy wystarczy oświadczenie pracownicy, a jeśli tak, to jak ma ono wyglądać zgodnie z RODO?
Zmniejszoną prawidłowo przez uczestnika wpłatę podstawową do PPK pracodawca potrąca dopiero od następnego miesiąca – pod warunkiem sprawdzenia prawidłowości zgłoszonej deklaracji. Kontrolując, czy wynagrodzenie pracobiorcy uzyskiwane z różnych źródeł nie przekracza 120% minimalnej pensji, pracodawca monitoruje wyłącznie kwoty przez siebie wypłacane.
PPK u pracodawców zatrudniających mniej niż 20 osób – terminarz
Pracodawcy sektora prywatnego, którzy 30.06.2020 r. zatrudniali poniżej 20 osób (dalej pracodawcy 20–), wdrażają PPK od 2021 r., w związku z czym mają zawrzeć najpóźniej:
- 23.03.2021 r. – porozumienie z zakładową organizacją związkową lub reprezentacją pracowników ws. wyboru instytucji finansowej,
- 23.04.2021 r. – umowę o zarządzanie PPK,
- 10.05.2021 r. – umowę o prowadzenie PPK.
Od świadczenia przyznanego pracownikom na urlopie macierzyńskim zwykle nie ma wpłat do PPK
Czy od wartości składek trzeba naliczać i odprowadzać wpłaty do pracowniczego planu kapitałowego?
Nie. Od dodatkowych świadczeń pozapłacowych, przekazywanych pracownikowi przebywającemu na zasiłku macierzyńskim, nie odprowadza się składek ZUS. Nie wchodzą one do podstawy wymiaru wpłat do PPK.
Jak zoptymalizować rozliczanie wpłat do PPK
Najpóźniej do 10.11.2020 r. podmioty prywatne 50+ i 20+ muszą zawrzeć pierwsze umowy o prowadzenie PPK (art. 134 ust. 1 i 2 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, dalej ustawa o PPK). Następnie co miesiąc będą naliczać, potrącać i dokonywać wpłat do programu.
Zapisywanie pracobiorców do PPK – kalendarz dla podmiotów 50+ i 20+
Dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia i zasiłku zleceniobiorcy uczestnika PPK
Jak należało dokonać w tym przypadku potrąceń? Czy kwotę wolną ustala się zleceniobiorcy identycznie jak pracownikowi? Zleceniobiorca został zatrudniony na okres od 1.10.2019 do 30.11.2020 r. za wynagrodzeniem 2900 zł brutto miesięcznie. Liczba godzin pracy wyznaczona w umowie to 100 godz./mies.; zgłosił się on do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a spółka odprowadza do PPK – za siebie i zleceniobiorcę – tylko wpłaty podstawowe.
PIT od wpłaty do PPK finansowanej przez pracodawcę
Jak na liście płac rozliczać dokonywane wpłaty do programu, finansowane przez obie strony? Dodam, że pracodawca zadeklarował pokrywanie za wszystkich uczestników wpłat dodatkowych w wysokości 1% wynagrodzenia.