PIT za pracownika
Szczepienie przeciwko grypie bez PIT
Tak wynika z rozporządzenia MFFiPR z 2.12.2020 w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grypie (DzU poz. 2174), które weszło w życie 8.12.2020.
Święta w firmie – opodatkowanie i oskładkowanie bonusów dla pracowników i zleceniobiorców
Te dodatkowe świadczenia to zazwyczaj premie pieniężne, zapomogi, wsparcie rzeczowe, paczki dla dzieci czy karty upominkowe, finansowane ze środków obrotowych firmy, z zfśs lub z funduszu socjalno-bytowego (u pracodawców z układem zbiorowym pracy).
Rozliczenie młodego pracownika po przekroczeniu limitu przychodu zwolnionego z PIT
Jak w takim przypadku rozliczyć PIT i składki ZUS?
Art. 21 ust. 1 pkt 148 updof zwalnia z PIT przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia (kwalifikowanych jako działalność wykonywania osobiście), otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Jest to tzw. ulga dla młodych („zerowy PIT dla młodych”).
Pobór zaliczki na PIT, gdy dochód pracownika przekroczył próg podatkowy
Pracodawcy (jako płatnicy PIT) mają obowiązek obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na PIT od osób, które uzyskują u nich przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, jeśli pracodawca je wypłaca w danym roku kalendarzowym. Zaliczki za miesiące od stycznia do grudnia wynoszą (art. 32):
Kiedy pracownik-twórca korzysta z wyższych kosztów
Z interpretacji ogólnej z 15.09.2020 (DD3.8201.1.2018) wynika, że niezbędne jest spełnienie trzech przesłanek:
Pokrycie kosztów udziału w rozmowie kwalifikacyjnej – czy powstaje przychód
Z interpretacji organów podatkowych wynika, że jest to tzw. przychód z innych źródeł (art. 20 ust. 1 updof), od którego potencjalny pracodawca nie musi jednak pobierać zaliczek na PIT. Co do zasady ma natomiast obowiązek wystawienia informacji podatkowej PIT-11. Na podstawie takiej informacji osoba fizyczna powinna wykazać i opodatkować przychód w zeznaniu rocznym.
Świadczenia dla pracowników i zleceniobiorców mogą mieć różne skutki podatkowe
Kp reguluje prawa i obowiązki pracowników i pracodawców (art. 1). Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2). Niektóre ustawy pozwalają jednak traktować zleceniobiorców na równi z pracownikami, uznając jednych i drugich za osoby wykonujące pracę zarobkową (np. ustawa o związkach zawodowych).
Podatki i składki, gdy pracownik jedzie własnym autem
Czy tak określoną „kilometrówkę” należy wliczyć do dochodu pracownika i opodatkować oraz oskładkować?
Zasadniczo – zgodnie ze stanowiskiem fiskusa – opłacanie ryczałtem lub według tzw. kilometrówki służbowych jazd lokalnych odbywanych prywatnym pojazdem powoduje wystąpienie u pracownika przychodu podlegającego w całości opodatkowaniu.
Ryczałtowy PIT od zlecenia w przypadku wynagrodzenia akordowego
Umowa została zawarta na okres krótszy niż miesiąc. Wiemy zatem, że wynagrodzenie wyniesie mniej niż 200 zł.
Czy należy je opodatkować PIT ryczałtowo, czy też ze względu na to, że jest określone akordowo, jest opodatkowane na zasadach ogólnych (niezależnie od zapisu, że ekspert oceni nie więcej niż 2 wnioski)?
Przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 updof, co do zasady są opodatkowane PIT na zasadach ogólnych. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki.
Nie ma „zerowego PIT” od zasiłku
Jak rozliczyć podatkowo-składkowo przychody tego pracownika?
Z pensji pracownika, który nie ukończył 26. roku życia, nie pobiera się podatku. Ta ulga nie ma jednak zastosowania do zasiłków z ubezpieczenia społecznego.
Wykorzystywanie służbowych telefonów do celów prywatnych – czy powstaje przychód
Czy incydentalne korzystanie z telefonu służbowego w celach prywatnych powoduje powstanie u pracownika przychodu ze stosunku pracy, a tym samym obowiązek pobrania przez spółkę zaliczki na PIT?
Zmiany w formularzach PIT dla płatników
Wprowadziło je rozporządzenie MF z 9.12.2019 w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (DzU poz. 2397).
Interaktywne wersje formularzy są dostępne na stronie internetowej MF www.podatki.gov.pl w zakładce e-Deklaracje/PIT/Dla płatników.
Mniejszościowy udział podmiotów publicznych wyklucza pobór przez spółkę 70% PIT od odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji
Uwzględnianie kosztów i kwoty zmniejszającej podatek przy wypłacie 13. pensji dla byłego pracownika
Czy pobierając zaliczkę na PIT przy wypłacie na ich rzecz, spółka ma prawo uwzględnić koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy oraz kwotę zmniejszającą podatek?
PIT od wpłaty do PPK finansowanej przez pracodawcę
Jak na liście płac rozliczać dokonywane wpłaty do programu, finansowane przez obie strony? Dodam, że pracodawca zadeklarował pokrywanie za wszystkich uczestników wpłat dodatkowych w wysokości 1% wynagrodzenia.
Wypłata w dniu urodzin jest wolna od PIT
Tak uważa Ministerstwo Finansów, argumentując, że do liczenia wieku trzeba stosować przepisy Op dotyczące terminów, a nie regulacje prawa cywilnego.
Zasadniczo wiek osoby fizycznej oblicza się zgodnie z art. 112 Kc, stanowiącym, że przy obliczaniu wieku termin upływa z początkiem ostatniego dnia.
Ulga socjalna z tytułu „wczasów pod gruszą” a limit „zerowego PIT”
Co z limitem tego zwolnienia przypisanym do zleceniobiorcy? Czy trzeba go pomniejszyć? Jak należało sporządzić za obu zatrudnionych listę płac za wrzesień? Pensje są wypłacane do 28. dnia miesiąca, a żaden z nich w 2019 r. nie uzyskał jeszcze od firmy wsparcia socjalnego.
Zmiany w PIT od 1.10.2019 r. – niższa stawka podatkowa, wyższe koszty pracownicze
Zmiany mają zastosowanie częściowo już do przychodów i dochodów uzyskanych od 1.10.2019 r., częściowo odnoszą się do dochodów za cały 2019 r., a w pozostałej części wejdą w życie 1.01.2020 r. i będą stosowane do przychodów/dochodów uzyskanych od tego dnia.
Od 1.10.2019 r. najniższa stawka podatku, wynikająca ze skali podatkowej, wynosi 17% (dotychczas 18%). Ma ona zastosowanie przy obliczaniu przez zakłady pracy zaliczek na PIT (o czym jest mowa dalej). W rozliczeniu za cały 2019 r. stawka wyniesie 17,75%. Bez zmian pozostała druga stawka skali podatkowej – 32%.
Zwolnienie z podatku dochodowego dla osób do 26. roku życia
Zwolnienie, wynikające z nowego pkt 148 w art. 21 updof[1], oznacza nowe obowiązki dla płatników. Wpływa na sposób obliczenia zaliczki na PIT od pozostałych przychodów (nadwyżki ponad limit przysługującego zwolnienia), w tym na sposób obliczania kosztów uzyskania przychodów oraz odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wiąże się też ze zmianą w zakresie sporządzania informacji PIT-11.
Zatrudnienie obywateli Ukrainy na zlecenie – pobór zaliczki na PIT
Czy spółka powinna obliczać zaliczki na PIT od dochodów z tych zleceń na ogólnych zasadach (określonych w art. 41 ust. 1 updof)?