Dowody Księgowe
Kiedy i jak można anulować fakturę
Tak wynika z interpretacji KIS z 22.09.2020 (0114-KDIP1-3.4012.394.2020.1.ISK). Dotyczyła ona spółki, która wystawia papierowe faktury w dwóch egzemplarzach i oryginały wysyła kontrahentom. Zdarza się jej omyłkowo wystawić fakturę, choć transakcja w rzeczywistości nie wystąpiła (dostawa czy usługa nie została wykonana ani nie wpłynęła zaliczka na poczet przyszłych świadczeń).
Dostawy niefakturowane – ujęcie w kosztach
Czy możemy ująć koszt zużycia części na podstawie RW, mimo że faktura zakupu dotrze i zostanie zaksięgowana w następnym miesiącu albo później?
Przyjmujemy też towary handlowe do magazynu na podstawie PZ i wydajemy do sprzedaży na podstawie WZ. Faktura zakupu tego towaru dociera z opóźnieniem. Czy możemy ująć koszt sprzedanych towarów w miesiącu ich sprzedaży?
Zdigitalizowane faktury są podstawą do wykazania kosztów podatkowych
Tak wynika z interpretacji KIS z 20.05.2020 (0111-KDIB1-2.4010.103.2018.11.BG).
Formy dokumentowania dla celów VAT wydatków związanych z podróżami
Od 1.01.2020 faktura dla przedsiębiorcy – z NIP nabywcy – może zostać wystawiona na podstawie paragonu fiskalnego tylko, jeżeli jest na nim zamieszczony NIP nabywcy (art. 106b ust. 5 ustawy o VAT). Paragon fiskalny wystawiany na kwotę nieprzekraczającą 450 zł (100 euro) brutto jest sam w sobie fakturą, tyle że uproszczoną (art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT) i nie należy wystawiać dla nabywcy odrębnego dokumentu (faktury standardowej) – stwierdziła KIS w interpretacjach z 18.03.2020 (0114-KDIP1-3.4012.61.2020.1.ISK) i 27.04.2020 (0114-KDIP1-3.4012.161.2020.1.ISK).
Czy można żądać wystawienia pełnej faktury zamiast paragonu z NIP do sprzedaży do 450 zł
Przechowywanie wyłącznie w formie elektronicznej dowodów poniesienia wydatków przez pracowników
Czy tak przechowywane faktury/rachunki spełniają warunki zaliczenia do kosztów księgowych udokumentowanych nimi wydatków?
Czym różni się faktura pro forma od właściwej faktury
Paragony przedstawiane przez kierowców jako podstawa ujęcia kosztów w pkpir
Data ujęcia w pkpir dowodu wewnętrznego
Nowy dowód księgowy pozwoli skorygować koszty
Paragon z NIP nabywcy jako faktura uproszczona
Czy na tej podstawie mogę ująć koszt w księdze?
Odliczanie straty a okres przechowywania ksiąg
Zgodnie z art. 86 § 1 Op księgi podatkowe (którymi w myśl Op są też księgi rachunkowe) i dokumenty związane z ich prowadzeniem powinny być przechowywane do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, a więc – jak stanowi art. 70 § 1 Op – co do zasady przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym minął termin płatności podatku (bieg terminu przedawnienia może w określonych w Op sytuacjach ulec zawieszeniu lub przerwaniu).
Czy na rachunku z umowy cywilnoprawnej musi być podpis zleceniobiorcy
Czy możemy zrezygnować z podpisu autora? Moglibyśmy wtedy dostawać rachunki e-mailem.
Jak długo przechowywać dokumentację podatkową w przypadku odliczania straty
Jak długo obowiązana jest przechowywać dokumentację podatkową dotyczącą roku 2012?
Przechowywanie danych osobowych z faktury
Wystawienie faktury do paragonu wydanego przedsiębiorcy
Czy jest to prawidłowe?
Wystawienie faktury na żądanie na podstawie skanu paragonu fiskalnego
Czy sprzedawca może wystawić fakturę na podstawie zeskanowanego paragonu (jego cyfrowej fotokopii)? Wysyłanie oryginału paragonu pocztą/kurierem do sprzedawcy, aby otrzymać fakturę, byłoby sporym utrudnieniem dla nabywcy. Niekiedy w ogóle nie dysponuje on oryginalnym paragonem, ponieważ np. go zgubił. Czy w takim przypadku spółka ma prawo wystawić fakturę?