Ceny transferowe
Korekta cen transferowych
Zaostrzenie regulacji prawnych i nowe obowiązki sprawozdawcze zmuszają podatników do bardziej wnikliwego przyjrzenia się transakcjom zawieranym z podmiotami powiązanymi. Z uwagi na zmienne warunki rynkowe oraz brak porównywalnych danych rynkowy charakter transakcji niejednokrotnie trudno jest oceniać na bieżąco. Ocena, czy stosowane w relacjach między podmiotami powiązanymi ceny odpowiadały cenom rynkowym, jest zatem często dokonywana ex post (po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego).
Obowiązki informacyjne w zakresie cen transferowych za 2019 r.
Termin realizacji tych obowiązków upływa zasadniczo odpowiednio z końcem dziewiątego miesiąca „po zakończeniu roku obrotowego” (obowiązek złożenia US wspomnianego oświadczenia) i „po zakończeniu roku podatkowego” (przekazanie Szefowi KAS informacji o cenach transferowych). Często pada pytanie o termin sporządzenia samej lokalnej dokumentacji cen transferowych. Updop nie wskazuje go jednoznacznie. Zgodnie z art. 11k ust. 1 podmioty powiązane są obowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych „za rok obrotowy”, a dokumentację tę należy przedłożyć na żądanie organów podatkowych w ciągu 7 dni od dnia doręczenia tego żądania (art. 11s ust. 1).
Zmiany w przepisach podatkowych wprowadzone tarczami antykryzysowymi 2.0 i 3.0
Wynikają one z dwóch ustaw z:
- 16.04.2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (DzU poz. 695), dalej tarcza 2.0,
- 14.05.2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (DzU poz. 875), dalej tarcza 3.0.
Tylko 3 miesiące na sporządzenie dokumentacji cen transferowych na starych zasadach
Przypomnijmy, że 1.01.2019 weszły w życie nowe regulacje updop dotyczące cen transferowych, przewidujące m.in. 9-miesięczny termin na dopełnienie obowiązków dokumentacyjnych. Podatnikom dano jednak możliwość wyboru ich stosowania również do rozliczeń za rok podatkowy rozpoczęty przed tą datą. Ci, którzy z niej nie skorzystali, powinni za ten rok sporządzać dokumentację cen transferowych zgodnie z przepisami obowiązującymi w latach 2017–2018.
Ustalenie obowiązków w zakresie dokumentacji cen transferowych za 2018 r. – na podstawie starych czy nowych przepisów (studium przypadku)
Ogólnie biorąc, w odniesieniu do transakcji zawartych w 2018 r. podatnicy mają możliwość wyboru przepisów updop/updof, według których wypełnią obowiązki dokumentacyjne. Mogą to być zarówno przepisy wiążące w 2018 r. (wówczas obowiązki byłyby analogiczne do tych z 2017 r.), jak i przepisy w nowym brzmieniu nadanym od 1.01.2019 r. (w takim przypadku podatnik jest zwolniony z obowiązków wynikających z przepisów wiążących w 2018 r.).
Nowe regulacje w zakresie cen transferowych
Wprowadziła je ustawa z 23.10.2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (dalej ustawa nowelizująca).
Przyjrzymy się im na gruncie regulacji updop, w której pojawił się nowy rozdział poświęcony cenom transferowym (rozdz. 1a, art. 11a i nast.), jednak analogiczne zmiany zostały także wprowadzone w updof (rozdz. 4b, art. 23m i nast.).
Choć w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych nowe przepisy mają zastosowanie od 1.01.2019 r., to jednak podatnikom dano możliwość ich stosowania do transakcji zawieranych we wcześniejszym roku podatkowym (o czym będzie mowa dalej).
Dokumentację cen transferowych za 2018 można sporządzić według nowych zasad
Dokumentacja cen transferowych – zmiany od 1.01.2019 r.
Zmiany zostały wprowadzone ustawą z 23.10.2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw[1] (dalej nowelizacja).
Nowe regulacje weszły w życie 1.01.2019 r. i mają zastosowanie do transakcji wewnątrzgrupowych zawieranych po 31.12.2018 r.
Transakcje z jednostką powiązaną w sprawozdaniu finansowym
Zagraniczna spółka prawa handlowego nabyła udziały w polskiej spółce z o.o. od poprzednich udziałowców (osoby fizyczne). W wyniku tego udziałowiec zagraniczny objął 69,96% kapitału zakładowego spółki i posiada 69,96% głosów na zgromadzeniu wspólników spółki.
Polską spółką kieruje 3-osobowy zarząd w składzie:
• prezes zarządu – powołuje go i odwołuje udziałowiec mający udziały w wysokości 12,79% kapitału,
• wiceprezes – powołuje go i odwołuje zagraniczna spółka,
• trzeci członek zarządu – powołuje go i odwołuje zgromadzenie wspólników.
Transakcje i rozrachunki polskiej spółki z udziałowcem zagranicznym wynoszą:
• sprzedaż produktów na rzecz udziałowca – 0,62% przychodów netto ze sprzedaży produktów,
• zobowiązania z tytułu pożyczki otrzymanej od udziałowca – 6,7% ogólnej kwoty zobowiązań.
Nie ma dokumentów potwierdzających, że spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej.
Usługi rekrutacji nabywane od podmiotów powiązanych
Czy do takich usług ma zastosowanie ograniczenie wynikające z art. 15e ust. 1 pkt 1 updop?
Kolejna rewolucja w cenach transferowych
Wydłużono termin przygotowania dokumentacji cen transferowych za lata 2017 i 2018
Progi dokumentacyjne dla zagranicznego zakładu w Polsce
Obowiązki dokumentacyjne w zakresie cen transferowych po połączeniu spółek
Więcej czasu na przygotowanie dokumentacji cen transferowych za 2017 i 2018
Przepływy pieniężne między polską spółką a jej zagranicznym oddziałem
Czy będą się z tym wiązać skutki podatkowe w Polsce?
Moim zdaniem nie. Takie przepływy pieniężne między spółką macierzystą a jej zagranicznym oddziałem, nawet jeżeli jest on zakładem w rozumieniu prawa międzynarodowego, powinny być neutralne podatkowo. I to niezależnie od tego, czy przepływ następuje od jednostki macierzystej, czy od oddziału. Należałoby to potraktować tak, jakby podatnik przekładał pieniądze z jednej kieszeni do drugiej albo przelewał je z jednego swojego rachunku bankowego na inny.
Transakcje finansowe w świetle cen transferowych
Problem ten poruszono podczas konferencji zorganizowanej przez stowarzyszenie Centrum Cen Transferowych (CCT), która odbyła się 23–24.11.2017 r. w Warszawie.
Jako prelegenci wystąpili: Anthony Clark (doradca OECD w zakresie opracowywania wytycznych dotyczących cen transferowych w transakcjach finansowych), Konrad Szpadzik (Krajowa Administracja Skarbowa), dr Raffaele Petruzzi (Uniwersytet w Wiedniu), Amanda Plet (NERA Economic Consulting), Ronald van den Brekel (EY Holandia), Paula Rojas (ArcelorMittal), Dominik Mazur Banco Itaú (Suisse), Adam Kosmala (Litasco).
Jak liczyć limity dotyczące obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej
Dokumentacja cen transferowych – nowe zasady
Dobrowolne umorzenie udziałów bez zapłaty a dokumentacja cen transferowych
Czy w związku z przeprowadzeniem umorzenia będą miały zastosowanie przepisy dotyczące tzw. cen transferowych, a w szczególności, czy dla takiego zdarzenia należy sporządzić dokumentację podatkową?
W myśl art. 9a ust. 1 updop podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi (w tym zawierający umowy spółki niebędącej osobą prawną, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze) są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej transakcji.
Na kim ciąży obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych
Zmiany, o których mowa, zostały wprowadzone ustawą z 29.08.2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1328). Dotyczą tylko dwóch artykułów, tj. art. 11 oraz art. 9a updop[1] (odpowiednio art. 25 i art. 25a updof[2], dalej dla jasności wywodu w większości przypadków będę odwoływać się wyłącznie do wskazanych przepisów updop). Modyfikacji uległ jedynie zakres podmiotowy (art. 11) oraz zakres obowiązkowej dokumentacji (art. 9a). Natomiast inne kwestie, jak metody szacowania dochodu czy warunki porównywalności transakcji pozostały bez zmian.