Akcyza

System sent

Od 1.04.2020 sprzedaż i zakup paliw opałowych na nowych zasadach

Kończy się okres przejściowy dla handlu olejami opałowymi. Bez dokonania elektronicznego zgłoszenia AKC-RU nie będzie możliwa sprzedaż paliw opałowych ani ich zakup z obniżoną stawką akcyzy.

Dotyczy to również osób fizycznych i podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej.

Nowe zasady wprowadzono już od września 2019. Jednak do końca marca 2020 trwa okres przejściowy, w którym możliwe były sprzedaż i zakup paliwa opałowego na dotychczasowych zasadach (dotyczy to warunków stosowania obniżonej stawki akcyzy na oleje opałowe i zasad przewozu tych wyrobów), bez dokonywania zgłoszenia. W tym czasie można było pobierać i składać oświadczenia – w postaci papierowej – o przeznaczeniu tych paliw.

Podatkowe skutki brexitu

VAT, akcyza i cła w handlu z Wielką Brytanią bez zmian do końca 2020

Od 1.02.2020 Wielka Brytania przestała być członkiem UE. Do końca roku będzie jednak nadal traktowana jak państwo członkowskie.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej, umowa wyjścia przewiduje okres przejściowy do 31.12.2020. Zakłada on utrzymanie relacji między UE a Zjednoczonym Królestwem na dotychczasowych warunkach.

Jeżeli do końca 2020 przyszłe relacje między UE a Wielką Brytanią nie zostaną uregulowane, to od 1.01.2021 konsekwencje będą podobne do „bezumownego brexitu”. Nastąpi m.in. wprowadzenie ceł i kontroli celnych (jak dla krajów spoza UE), zmiany w zasadach rozliczania VAT i akcyzy.

Akcyza

Podnajem auta niezarejestrowanego w Polsce obciążony akcyzą

Podnajem niezarejestrowanych w kraju samochodów osobowych oznacza ich użycie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, zatem podlega opodatkowaniu akcyzą.
Akcyza

Dokumenty e-DD nieobowiązkowe jeszcze przez rok

Od 1.01.2019 obowiązuje elektroniczne monitorowanie w systemie EMCS PL 2 dostaw wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy oraz wyrobów akcyzowych zharmonizowanych objętych zerową stawką. Do końca roku przedsiębiorcy mogą jednak nadal stosować przy przemieszczeniu ww. wyrobów dotychczasowy papierowy dokument dostawy zamiast elektronicznego (e-DD).

Od nowego roku – na mocy ustawy z 20.07.2018 o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy Prawo celne (DzU poz. 1697) – co do zasady wskazane wyroby akcyzowe mogą zostać nabyte bez podatku, jeżeli podmiot wysyłający wygeneruje elektroniczny dokument dostawy (e-DD), a odbierający – raport odbioru w systemie EMCS PL 2.

Skutki reformy KAS

Zmiany w akcyzie od 1.03.2017

Deklaracje na podatek akcyzowy należy kierować do właściwego miejscowo US. Kwoty podatku akcyzowego, przedpłaty akcyzy, wpłaty dzienne i związane ze znakami akcyzy powinny być uiszczane na rachunek US w Nowym Targu, którego terytorialny zasięg działania obejmuje cały kraj.
Akcyza

Akcyza na gaz do korekty

Przedsiębiorcy kupujący i zużywający paliwo gazowe powinni przyjrzeć się swoim rozliczeniom z tego tytułu począwszy od 1.11.2013 r. Mogą wymagać korekty, jeśli zamiast właściwej stawki akcyzy błędnie zadeklarowali zwolnienie.

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....