Szkolenie członka rady nadzorczej – obowiązek poboru PIT

Opłata za szkolenie członka rady nadzorczej, sfinansowana przez osobę prawną, stanowi dla niego przychód z nieodpłatnych świadczeń objęty PIT, o ile zdobytą wiedzę może wykorzystać nie tylko na zajmowanym stanowisku.

Potwierdza to interpretacja KIS z 29.12.2017 (0115-KDIT2-2.4011.360.2017.1).

O jej wydanie wystąpiła spółdzielnia mieszkaniowa, która poniosła koszty szkolenia przewodniczącego rady nadzorczej, przygotowanego dla członków zarządu, rady nadzorczej, oraz pracowników ds. członkowsko-lokalowych, wkładów i udziałów, windykacji i księgowości.

  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

We wniosku o interpretację spółdzielnia wskazała, że poprzez uczestnictwo w szkoleniach przewodniczący podnosi swoje kwalifikacje, a tym samym odnosi realne korzyści w postaci zdobytej wiedzy, nie ponosząc przy tym kosztów finansowych. Co istotne, zdobyta wiedza może być przez niego wykorzystana zarówno obecnie, jak i w przyszłości, czyli nie tylko na zajmowanym stanowisku. Spółdzielnia może przypisać konkretną wartość świadczenia, tj. ustalić wartość rzeczywistej korzyści, którą odniesie z tego tytułu przewodniczący.

KIS stwierdziła, że w związku z tym u przewodniczącego rady nadzorczej powstanie nieodpłatne świadczenie, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 updof). Na spółdzielni ciąży więc obowiązek pobrania i odprowadzenia zaliczki na PIT.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....