Szkolenia bhp w czasie pandemii
Tak wynika z ustawy z 9.04.2020 o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, która zmienia m.in. tzw. tarczę antykryzysową, tj. ustawę z 2.03.2020 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU poz. 374). W momencie oddania tego artykułu do druku ustawa uchwalona przez Sejm trafiła do Senatu.
Ustawa przewiduje, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bhp w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Z tej możliwości wyłączony jest jednak instruktaż stanowiskowy:
1. pracowników zatrudnianych na stanowisku robotniczym,
2. pracowników zatrudnionych na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych,
3. pracowników przenoszonych na stanowisko, o którym mowa w pkt 1 i 2,
4. uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu oraz studentów odbywających praktykę studencką.
Ustawa przewiduje też korzystne rozwiązania dotyczące szkoleń okresowych bhp. Jeśli termin przeprowadzenia takiego szkolenia przypadnie w okresie:
- obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub
- 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego – gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii,
termin ten wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego (o ile nie zostanie ogłoszony stan epidemii) albo stanu epidemii.
Te zmiany mają wejść w życie z dniem następnym po ogłoszeniu ustawy w DzU. Do tego czasu pracodawcy mogą się kierować wytycznymi Głównego Inspektora Pracy, który w piśmie z 23.03.2020 skierowanym do jednostek Państwowej Inspekcji Pracy (GIP-GNN.50.2.2020.1) odniósł się do utrudnień związanych z przeprowadzaniem szkoleń bhp. Zgodnie z pismem pracodawca może przeprowadzić:
- instruktaż ogólny – w formie samokształcenia kierowanego lub seminarium trwającego minimum 3 godz. lekcyjne,
- szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych – w formie samokształcenia kierowanego lub seminarium trwającego co najmniej 8 godz. lekcyjnych
przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, wykorzystujących możliwość przesyłania obrazu i dźwięku (on-line).
Pracownikom należy dostarczyć, np. pocztą elektroniczną, komplet materiałów niezbędnych do przeprowadzenia danego szkolenia.
Egzamin sprawdzający przyswojenie wiedzy ze szkolenia okresowego pracodawca może przeprowadzić niezwłocznie po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Zdalnie nie można natomiast przeprowadzić instruktażu stanowiskowego, który – zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27.07.2004 w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180 poz. 1860) – przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na stanowisku robotniczym oraz innym, na którym występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu, a także studentów odbywających praktykę studencką.