Światowy Kongres Księgowych IFAC. Kierunki zmian w rachunkowości, sprawozdawczości finansowej i audycie

Aldona Kamela-Sowińska prof. dr hab., pracownik naukowy Katedry Rachunkowośc, Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Poznaniu
Podczas Światowego Kongresu Księgowych, który odbył się w dniach 10-14.11.2014 r. w Rzymie, dyskutowano m.in. o rozwoju biznesu w niespokojnych czasach i o roli dyrektorów finansowych nowej generacji w tworzeniu sprawnej firmy. Poruszono też temat przydatności MSSF dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Kongres organizowany przez IFAC raz na 4 lata jest dla środowiska księgowych i audytorów, jak i świata akademickiego niezwykle ważnym wydarzeniem. Jest to bowiem spotkanie poświęcone przyszłości i dyskusji na temat kierunków rozwoju zarówno rachunkowości i sprawozdawczości finansowej, audytu, jak i samego zawodu księgowego, zakresu jego zadań i obowiązków. Świat się szybko zmienia, a za tymi zmianami musi nadążać rachunkowość i osoby nią się zajmujące.

Klimat Kongresu

Aby zrozumieć klimat, otoczenie i aurę Kongresu, trzeba opisać samo przedsięwzięcie, zanim się przejdzie do opisu tematów dyskusji i paneli.

IFAC reprezentuje 2,5 miliona księgowych, choć to wielkość nieoszacowana. W Kongresie uczestniczyło ponad 3900 osób ze 140 krajów. Najbardziej liczna była delegacja z Nigerii, która liczyła 1100 reprezentantów. Drugą, co do liczebności, była delegacja organizatorów Kongresu, Włochów - ponad 550 osób. Również niektóre inne kraje były bardzo licznie reprezentowane - ponad 100-osobowe delegacje przybyły z USA, Kanady, Japonii, Wielkiej Brytanii.

SKwP reprezentowały dr Teresa Cebrowska, wiceprezes Zarządu Głównego, prof. Aldona Kamela-Sowińska, przewodnicząca Komisji Zagranicznej, prof. Anna Karmańska, przewodnicząca Komisji Etyki i Dorota Wyczółkowska, kierownik działu zagranicznego.

Podczas sesji inaugurującej Kongres głos zabrali: Gerardo Longobardi, prezes Włoskiego Stowarzyszenia Księgowych, Warren Allen, prezes IFAC w kadencji 2012-2014, Vincenzo La Via, dyrektor generalny Włoskiego Skarbu Państwa.

Wręczono kongresową nagrodę dla wybitnej osobowości IFAC, tzw. IFAC Gold Service Award; otrzymał ją Ian Ball, wieloletni dyrektor generalny IFAC, który pełnił tę funkcję 11 lat.

Wyświetlono 12% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....