Sprzedaż przedsiębiorstwa i ujemna wartość firmy – skutki podatkowe

Ryszard Kubacki doradca podatkowy
Sąd rejonowy ogłosił upadłość spółki, w związku z czym zapewne dojdzie do sprzedaży całości jej przedsiębiorstwa. Kwotę, którą prawdopodobnie będzie można otrzymać, oszacowano na ok. 400 tys. zł, tzn. poniżej wartości firmy.
Czy powstanie przychód podlegający CIT, jeżeli w wyniku sprzedaży całości przedsiębiorstwa zostanie ujawniona jego wartość ujemna?

Updop nie zawiera ogólnej definicji przychodu podatkowego. Art. 12 ust. 1 updop wskazuje jedynie przykładowe przysporzenia zaliczane do kategorii przychodów. Każde świadczenie, które powiększa aktywa podatnika w sposób trwały, stanowi dla niego przychód podatkowy. Generalnie przychód powstaje w każdym przypadku, w którym podatnik uzyskuje realną korzyść. Przychodem jest takie przysporzenie majątkowe, które ma charakter trwały (definitywny). Natomiast art. 12 ust. 4 updop określa w sposób enumeratywny, które zdarzenia nie stanowią przychodu podatkowego.

Wyświetlono 27% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....