Sprzedaż kryptowaluty otrzymanej jako zapłata za sprzedane towary – jaki koszt uzyskania

Tomasz Krywan doradca podatkowy

Przedsiębiorca (osoba fizyczna) za wykonaną usługę otrzymał zapłatę w kryptowalucie.
Czy wartość usługi lub otrzymanej waluty wirtualnej stanowi koszt uzyskania przychodu z tytułu jej odpłatnego zbycia?

W myśl art. 30b ust. 1a updof opodatkowaniu (stawką 19%) podlega dochód uzyskany z odpłatnego zbycia walut wirtualnych, tj. osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu obrotu kryptowalutami a kosztami uzyskania tych przychodów (zob. art. 30b ust. 1b).

  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Kosztami tymi są przy tym wyłącznie udokumentowane wydatki poniesione bezpośrednio na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane z jej zbyciem (art. 22 ust. 14 updof).

Inne koszty (np. finansowania zakupu kryptowaluty) nie mogą być uwzględniane przy ustalaniu dochodu z obrotu walutami wirtualnymi.

W przedstawionym przypadku osoba fizyczna nie poniosła wydatków na nabycie waluty wirtualnej, gdyż otrzymała ją jako element wynagrodzenia za świadczone usługi. Nie ma jednocześnie przepisu pozwalającego uznawać – w takich sytuacjach – wartość wykonanej usługi lub wartość otrzymanej kryptowaluty za równoważne wydatkowi na jej nabycie. Uważam w związku z tym, że niestety ani wartość usługi, ani wartość otrzymanej kryptowaluty nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

Temat: „Kryptowaluty”
Zwolnienie podatkowe

Sprzedaż walut wirtualnych bezterminowo wolna od PCC

Od 1.07.2020 zamiast tymczasowego zaniechania poboru PCC od sprzedaży/zamiany kryptowalut będzie obowiązywać stałe zwolnienie z tego podatku.
Rozliczenie roczne

Nowe formularze CIT za 2019

Opublikowano wzory zeznań CIT-8 i CIT-8AB wraz z innymi deklaracjami oraz informacjami w zakresie rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych, mające zastosowanie do dochodów (przychodów, strat) uzyskanych (poniesionych) od 1.01.2019.

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....