Sprawozdanie z zysku lub straty i innych składników całkowitego dochodu (cz. II)
Przekwalifikowanie zysków i strat kapitałowych do wyniku okresu
Zgodnie z przyjętym przez IASB podejściem – w zasadzie – wszystkie dochody i koszty powinny być prezentowane w sprawozdaniu z zysków i strat. Jeśli zatem jakiś zysk transakcyjny został pierwotnie zaliczony do całkowitego dochodu jako inny składnik całkowitego dochodu, to później (w okresach następnych lub nawet w tym samym okresie) powinien być zaliczony do wyniku okresu (i wykazany w sprawozdaniu z zysku lub straty). Aby było to możliwe, bez podwajania tego zysku, podlega on przeniesieniu na wynik okresu w drodze tzw. recyklingu, tj. obciążenia innych składników całkowitego dochodu kwotą przenoszonego zysku[1].
Chodzi o tzw. korekty z przekwalifikowania, definiowane w § 7 MSR 1 jako przeniesienie do wyniku bieżącego okresu kwot, ujętych jako inne składniki całkowitego dochodu w bieżącym okresie lub poprzednich okresach[2]. Są to zyski lub straty z tytułu (§ 95 MSR 1):
[1] Przeniesieniu na wynik okresu podlegają także odpowiednio straty.
[2] Roboczo określa się je jako „recykling dochodów”. W myśl Założeń koncepcyjnych MSSF – co do zasady – wszystkie dochody, początkowo zaliczane do innych składników całkowitego dochodu, podlegają recyklingowi. IASB zastrzega sobie jednak prawo do podjęcia – przy tworzeniu określonych standardów – decyzji, aby niektóre z takich dochodów nie podlegały przekwalifikowaniu (§ 7.19).
- ujętych wcześniej zysków i strat transakcyjnych wynikających z przeliczenia sf podmiotu działającego za granicą na walutę prezentacji,
- wyłączenia z bilansu (wobec sprzedaży, wykupu) aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży,
- wpływu na wynik zabezpieczanych, prognozowanych przepływów pieniężnych.
Nie podlegają natomiast przekwalifikowaniu do wyniku pozostałe, odniesione początkowo na kapitał własny, zyski lub straty – m.in. powstałe przy sprzedaży czy likwidacji niefinansowych aktywów trwałych, których podstawą wyceny były wartości przeszacowane, lub przy przeliczaniu programów określonych świadczeń (zyski lub straty aktuarialne, powstałe w ramach tych programów) – § 96 MSR 1. Mogą być one co najwyżej przeniesione do innych, powiązanych kapitałów (np. na kapitał zapasowy lub zyski z lat ubiegłych zatrzymane w przypadku sprzedaży bądź likwidacji niefinansowych aktywów trwałych). Przeniesienie wcześniej ujętych na kapitale z aktualizacji wyceny zysków z aktualizacji wyceny niefinansowych aktywów trwałych na kapitał zapasowy (zyski zatrzymane) może następować już z chwilą umarzania wartości wcześniej przeszacowanych niefinansowych aktywów trwałych (§ 41 MSR 16 i § 96 MSR 1).
Wyświetlono 13% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl