Sprawozdanie z zysku lub straty i innych składników całkowitego dochodu (cz. I)
Celem artykułu jest omówienie ogólnych zasad prezentacji wyników działalności podmiotów sprawozdawczych (dalej podmiotów) w sprawozdaniu z zysku lub straty i innych składników całkowitego dochodu, sporządzanym zgodnie z MSSF. Na tym tle zostaną przedstawione zależności między powszechnie stosowanymi w MSSF pojęciami: dochodu, przychodu, zysku, całkowitego dochodu, kosztu i straty.
Określając i opisując te pojęcia, wykorzystałem ich definicje zawarte w oryginalnym (angielskim) brzmieniu MSSF i w Założeniach koncepcyjnych sprawozdawczości finansowej (dalej Założenia koncepcyjne MSSF) oraz ich polskojęzycznych wersjach, opracowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (MSSF 2014 i 2016), a także zawartych w rozporządzeniach Komisji Europejskiej (głównie tekst MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych oraz MSSF 15 Przychody z umów z klientami).
W artykule przedstawiono także – w celu zobrazowania praktyki sporządzania tego sprawozdania – wybrane wyniki oglądu sprawozdań 50 spółek, notowanych na GPW w Warszawie, należących zarówno do grupy dużych spółek (indeks WIG20), w tym sektora finansowego, jak i do grupy najmniejszych (indeks sWIG80), za lata 2012–2017. Artykuł nie omawia zasad ujmowania i szacowania dochodów, przychodów, zysków oraz kosztów i strat – tematyka ta wykracza poza ramy opracowania.
Tło
Sprawozdania finansowe (sf) – co do zasady – bez względu na system regulacyjny (przepisy), na podstawie którego są sporządzane, mają na celu przede wszystkim prezentację sytuacji finansowej, w tym majątkowej i dochodowej podmiotu.
W myśl MSSF podmiotem jest pojedynczy podmiot gospodarczy, jego część lub grupa kapitałowa, dla której podmiot dominujący (w terminologii uor jednostka dominująca) sporządza skonsolidowane sf. MSSF wskazują także na możliwość i praktykę sporządzania sf dla innych podmiotów, np. zbioru wszystkich lub wybranych (według określonego kryterium) odrębnych podmiotów gospodarczych, kontrolowanych przez inwestora (zwykle osobę fizyczną) nieuznawanego za podmiot dominujący. Sprawozdania takie określa się mianem połączonych i wydzielonych sf.
Podstawowymi składnikami sf, realizującymi cel, którym jest zasadniczo dostarczenie wiarygodnych informacji o finansach podmiotu, użytecznych dla obecnych lub potencjalnych inwestorów, pożyczkodawców bądź innych osób przy podejmowaniu decyzji o dostarczaniu zasobów dla podmiotu, są:
- sprawozdanie z sytuacji finansowej (bilans),
- sprawozdanie obrazujące dokonania (wyniki) finansowe podmiotu w danym okresie sprawozdawczym[8].
Mówiąc o dokonaniach (wyniku) finansowych działalności, mam na myśli pojęcie, stosowane w Założeniach koncepcyjnych MSSF (np. § 4.71), którego miernikiem jest najczęściej zysk (strata) za okres (profit/loss). Nie jest to jednak wyłącznie zysk (strata) w tradycyjnym, wąskim znaczeniu tego pojęcia, jaki zwykło się prezentować w sprawozdaniu z zysku lub straty (dochodu, wyniku), nazywanym w uor rachunkiem zysków i strat. W myśl MSSF jest to bowiem zysk (strata) rozumiany szeroko, jako różnica między kapitałem własnym na koniec i początek okresu sprawozdawczego, po wyłączeniu z kapitału własnego skutków transakcji przeprowadzanych z właścicielami podmiotu.
Wyświetlono 5% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl