Rozliczenia podatkowe spółdzielni mieszkaniowych – wybór najnowszych interpretacji KIS
Podatek od towarów i usług
1. Docieplenie budynków mieszkalnych – bez prawa do odliczenia VAT (interpretacja KIS z 5.10.2020 r., 0113-KDIPT1-2.4012.603.2020.1.SM)
(…) W 2021 r. Spółdzielnia będzie realizować w ramach funduszu remontów, remonty polegające na ociepleniu ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych (…) (w budynkach nie występują lokale użytkowe). Środki funduszu remontów uzupełnione będą pożyczką z WFOŚiGW.
Faktury za wykonane usługi związane z realizacją zadania docieplenia budynków mieszkalnych wystawiane będą na wnioskodawcę, tj. Spółdzielnię.
Usługi nabyte w związku z ociepleniem budynków będą związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z podatku VAT.
(…) Czy Spółdzielni przysługuje prawo odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów i usług na cele realizacji zadania docieplenia budynków mieszkalnych, które stanowi usługę związaną wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT?
(…) Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W analizowanej sprawie warunek uprawniający do odliczenia nie jest spełniony, gdyż towary i usługi nabyte w związku z docieplaniem budynków mieszkalnych są związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od opodatkowania VAT. Zatem wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od nabytych towarów i usług w związku z realizacją przedmiotowego zadania.
2. Korekta odliczenia VAT od nakładów na ulepszenie siedziby spółdzielni (interpretacja KIS z 16.07.2019 r., 0111-KDIB3-2.4012.205.2019.2.MGO)
(…) Odnosząc się (…) do wątpliwości wnioskodawcy dotyczących obowiązku korekty podatku naliczonego w przypadku zwiększenia wartości środka trwałego (siedziby Spółdzielni) i odliczenia podatku naliczonego w ciągu kolejnych 10 lat, licząc od roku, w którym środek trwały zostanie oddany do użytkowania, należy wskazać, że zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekty podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 91 ustawy o VAT.
Wyświetlono 1% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl