Cechy szczególne spółdzielni mieszkaniowej i jej rocznego sprawozdania finansowego

Ewa Hrebin biegły rewident, doradca podatkowy, lustrator spółdzielczy

Rsf spółdzielni, jak wspomniano, musi uwzględniać jej specyfikę. Oto główne cechy szczególne spółdzielni.

Obowiązkiem spółdzielni jest zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub mienie jej członków, nabyte od spółdzielni. W rezultacie każda spółdzielnia prowadzi dwa odrębnie rozliczane obszary działalności:

  • podstawową – operacyjną, którą jest eksploatacja i utrzymanie nieruchomości; koszty tej działalności są pokrywane z opłat lokatorów, a różnica między opłatami i kosztami za rok obrotowy (nadwyżka lub niedobór) wpływa odpowiednio na wysokość opłat w kolejnych latach; oznacza to, że działalność podstawowa nie wykazuje wyniku (art. 6 ust. 1 uosm),
  • pozostałą (własną, w tym gospodarczą), obejmującą wszystkie inne rodzaje aktywności spółdzielni; uzyskany z niej zysk może po opodatkowaniu zostać przeznaczony na cele określone przez walne zgromadzenie; uosm zaleca, aby zysk z działalności gospodarczej spółdzielni przeznaczać na pokrycie wydatków na eksploatację i utrzymanie nieruchomości, obciążających członków spółdzielni (wsparcie to nie dotyczy osób niebędących członkami spółdzielni), oraz na działalność społeczną, oświatową i kulturalną.

Jeżeli spółdzielnia osiągnęła w 2020 r. zyski kapitałowe, wymienione w art. 7b ust. 1 pkt 2–6 updop, niezależnie od tego, czy uzyskano je w Polsce, czy za granicą, to jako podatnik CIT jest zobowiązana do odrębnego ustalania dochodu do opodatkowania, osiągniętego z zysków kapitałowych oraz z pozostałej działalności.

Wyświetlono 12% treści artykułu

Lista haseł

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....