Bilans

Ewa Hrebin biegły rewident, doradca podatkowy, lustrator spółdzielczy

Niniejszy rozdział poświęcony jest omówieniu pozycji bilansu, które ze względu na specyfikę działalności spółdzielni wymagają szczególnej uwagi, a niekiedy także wyodrębnienia.

Takimi pozycjami bilansu są:

  • środki trwałe, a zwłaszcza nieruchomości stanowiące zasób mieszkaniowy,
  • fundusze powstałe z wkładów mieszkaniowych i budowlanych, z czym wiąże się weryfikacja danych dotyczących środków trwałych, sfinansowanych z tych funduszy,
  • rozrachunki z lokatorami, w tym z tytułu opłat za lokale,
  • nadwyżki lub niedobory z eksploatacji i utrzymania nieruchomości przechodzące na rok następny,
  • fundusz remontowy.

Także prezentując pozostałe pozycje aktywów i pasywów bilansu, spółdzielnia powinna uwzględnić obowiązujące ją przepisy, w tym uosm i Ps, oraz zdarzenia, które występują – co do zasady – jedynie w spółdzielniach.

Tabela 1 przedstawia wzór bilansu, wynikający z zał. nr 1 do uor, dostosowany do specyfiki spółdzielni dzięki zastosowaniu możliwości, jakie daje art. 50 ust. 1 i 3 uor. Uwzględnia on okoliczność, że spółdzielni, nawet mającej znaczną liczbę udziałów lub akcji w innej jednostce, nie zalicza się – w myśl uor – do jednostek powiązanych lub posiadających zaangażowanie w kapitale innej jednostki, stąd pozycje te (zawarte w bilansie sporządzonym według zał. nr 1 do uor) są zbędne.

Wyświetlono 1% treści artykułu

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:
Lista haseł
Lista haseł:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....