Sprawozdania finansowe za 2017 będą składane do KRS w formie skanu

Już od 15.03.2018 sprawozdania finansowe i dokumenty towarzyszące powinny być składane do KRS wyłącznie drogą elektroniczną – przejściowo w postaci zeskanowanej kopii, potwierdzonej podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP.

Tak wynika z ustawy z 26.01.2018 o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (dalej ustawa nowelizująca), podpisanej 12.02.2018 przez Prezydenta.

Co prawda przepisy nakładające obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej wejdą w życie dopiero 1.10.2018, ale już od 15.03.2018 dokumenty, o których mowa w art. 69 ustawy o rachunkowości (roczne sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z badania, odpis uchwały o zatwierdzeniu, podziale zysku lub pokryciu straty, sprawozdanie z działalności ), muszą być składane w sądzie rejestrowym w postaci elektronicznej (wynika to z art. 19e ust. 1 ustawy o KRS). Trafią do repozytorium dokumentów finansowych (RDF) (zob. art. 9a 1–2 ustawy nowelizującej).

  • KRS – Krajowy Rejestr Sądowy

Złożenie dokumentów finansowych następuje przez zgłoszenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego do tego celu przez Ministra Sprawiedliwości. Do zgłoszenia dołącza się oświadczenie, że dokumenty spełniają wymogi określone w ustawie o rachunkowości.

W myśl art. 38 ust. 2 ustawy nowelizującej w okresie przejściowym od 15 marca do 30 września 2018 dopuszcza dołączanie do zgłoszenia lub wniosku elektronicznej kopii dokumentów, o których mowa w art. 69 ustawy o rachunkowości (tj. skanu). Kopie dokumentów finansowych muszą być podpisane podpisem kwalifikowanym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez co najmniej jedną osobę uprawnioną do reprezentacji podmiotu.

W tym okresie trzeba więc będzie sporządzić sprawozdanie finansowe tradycyjnie (na papierze), po podpisaniu zeskanować je, tworząc elektroniczną kopię, podpisać ją zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy nowelizującej i zgłosić do RDF.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....