Sposób liczenia terminu zgłoszenia do ZUS

Maria Brzezińska

Jak liczyć 7-dniowy termin na zgłoszenie nowo zatrudnionego pracownika do ubezpieczeń społecznych?

Termin na złożenie zgłoszenia do ubezpieczeń płatnik oblicza zgodnie z art. 57 Kodeksu postępowania administracyjnego, nie uwzględniając dnia, w którym miało miejsce zdarzenie.

  • NSA – Naczelny Sąd Administracyjny

W razie np. zawarcia umowy o pracę od 9.06.2015 r. (wtorek) termin 7 dni na zgłoszenie do ubezpieczeń liczy się od następnego dnia po dniu określonym w umowie o pracę jako pierwszy dzień pracy. Upłynie on 16.06.2015 r. (wtorek).

Jeżeli koniec terminu na złożenie dokumentu zgłoszenia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, ostatnim dniem terminu jest najbliższy dzień powszedni przypadający po dniu/dniach wolnych. Chodzi tu o niedziele i święta, określone w ustawie z 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU z 2015 r. poz. 90), przy czym na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy traktuje się soboty.

Potwierdził to NSA w uchwale z 15.06. 2011 r. (I OPS 1/11), uznając, że w ramach postępowania administracyjnego soboty są dniami równorzędnymi z dniami ustawowo wolnymi od pracy.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....