Sposób korekty błędnych danych nabywcy na fakturze

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy
Spółka prowadzi sklep internetowy. Zdarza się, że na fakturze pomyłkowo zostaje wpisany niewłaściwy nabywca. Spółka wystawia wówczas fakturę korygującą „do zera” fakturę pierwotną, na rzecz „nabywcy” wadliwie wskazanego (i mu ją doręcza). Następnie wystawia nową fakturę już na właściwego nabywcę (data sprzedaży wg faktycznej daty sprzedaży towaru, data wystawienia wg daty wystawienia nowej faktury).
Czy postępuje prawidłowo?

Faktura jest dokumentem potwierdzającym rzeczywistą transakcję gospodarczą (sprzedaż określonych towarów i usług lub otrzymanie zaliczki), dokonywaną przez podatnika. Pełni szczególną rolę dowodową w wymiarze VAT. Dlatego istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich jej elementów.

  • IS – izba skarbowa
  • WSA – wojewódzki sąd administracyjny
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Faktura powinna zawierać m.in. imię i nazwisko lub nazwę nabywcy towarów/ usług oraz jego adres, a także numer, za pomocą którego jest on identyfikowany na potrzeby VAT lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary/usługi (zob. art. 106e ust. 1 pkt 3 i 5 ustawy o VAT).

Jeżeli faktura zawiera błędy, należy ją skorygować przez wystawienie faktury korygującej. Fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury (zob. art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Ustawodawca nie uczynił żadnych zastrzeżeń co do charakteru tych pomyłek, mogą to być więc wszelkie możliwe pomyłki.

Wyświetlono 32% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....