Składanie JPK_VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
- JPK – Jednolity Plik Kontrolny
Do tego problemu odniosło się Ministerstwo Finansów w komunikacie z 7.02.2018, zamieszczonym na stronie internetowej resortu. Wyjaśniło, że jeżeli podatnik – z uwagi na zawieszoną działalność gospodarczą – nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT za okresy zawieszenia. Niekiedy jednak mimo zawieszenia działalności może powstać obowiązek przesłania JPK_VAT.
W razie zawieszenia działalności gospodarczej nie trzeba składać deklaracji podatkowych za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy (art. 99 ust. 7a ustawy o VAT). Oznacza to również brak obowiązku prowadzenia ewidencji VAT. Podatnik, który z powodu zawieszenia działalności nie dokonuje zapisów w ewidencji VAT, nie przesyła również JPK_VAT za okresy zawieszenia.
W myśl art. 99 ust. 7b ustawy o VAT zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT nie dotyczy jednak:
- podatników dokonujących WNT,
- podatników importujących usługi lub kupujących towary – w zakresie których są podatnikami,
- okresów rozliczeniowych, w których działalność była zawieszona tylko przez część okresu,
- okresów rozliczeniowych, za które podatnik ma obowiązek rozliczenia VAT z tytułu wykonania czynności podlegających opodatkowaniu bądź skorygowania VAT naliczonego.
W takich przypadkach, mimo zawieszenia działalności gospodarczej, należy ująć wykonane czynności lub zaistniałe zdarzenia w ewidencji VAT, złożyć deklarację i przesłać plik JPK_VAT.
Z odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące JPK (zamieszczonych na stronie www.finanse.mf.gov.pl) wynika, że także na podatniku zawieszonym, który w danym miesiącu likwiduje działalność gospodarczą (bez jej odwieszania), sporządza spis z natury oraz składa ostatnią deklarację VAT-7 za ten miesiąc, ciąży obowiązek złożenia JPK_VAT za miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja firmy.