Różnice kursowe u ryczałtowca

Marcin Sądej
Przedsiębiorca prowadzi działalność usługową opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wykonuje także usługi na rzecz kontrahentów zagranicznych, w związku z czym otrzymuje zapłatę w walutach obcych (przeważnie w euro).
Czy w takim przypadku należy ustalać różnice kursowe? Jak je prawidłowo rozliczyć (wg jakiej stawki ryczałtu)?

W myśl art. 6 ust. 1 uzpd opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 updof. Wspomniany art. 14 w ust. 2 pkt 3 wskazuje, że przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej są również różnice kursowe. Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 1c uzpd do przychodów ewidencjonowanych z tytułu różnic kursowych stosuje się odpowiednio art. 24c updof, z tym że ujemne różnice kursowe zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice.

  • IS – izba skarbowa
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Uzpd w zakresie ustalania różnic kursowych odsyła więc do updof. Na podstawie art. 24c ust. 1 updof różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

W odniesieniu do podatników opodatkowanych w formie ryczałtowej zastosowanie mają jedynie te przepisy updof, które odnoszą się do różnic kursowych związanych z uzyskanym przychodem. Podatnicy ryczałtu, nie biorąc pod uwagę kosztów podatkowych, nie ustalają też różnic kursowych związanych z ponoszonymi wydatkami.

Wyświetlono 24% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....