Różnice kursowe po przejęciu aportem części przedsiębiorstwa

Paulina Sikorska
Jesteśmy spółką prawa handlowego zajmującą się produkcją materiałów budowlanych. W wyniku porozumienia z jednym z naszych kontrahentów - spółką z o.o. handlującą m.in. naszymi wyrobami - otrzymamy od niego aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zcp).
W ramach zcp na naszą spółkę przeniesione zostaną wierzytelności oraz zobowiązania, wśród których znajdują się wyrażone w walucie obcej pożyczki udzielone kontrahentowi przed wniesieniem aportu.
W efekcie nasza spółka otrzymywać będzie płatności z tytułu należności powstałych przed aportem oraz dokonywać płatności z tytułu przejętych w ramach aportu zobowiązań, wyrażonych w walutach obcych, w tym także pożyczki walutowej.
Czy w związku z tym będziemy mieć obowiązek ustalenia podatkowych różnic kursowych?

Organy podatkowe wskazują, że wniesienie aportem zcp przez spółkę kapitałową do innej spółki kapitałowej nie skutkuje generalnym wstąpieniem przez spółkę otrzymującą aport we wszystkie prawa i obowiązki spółki wnoszącej zcp (np. interpretacje IS w: Warszawie z 2.12.2010 r., IPPB5/423-611/10-2/ /IŚ, Katowicach z 29.09.2009 r., IBPBI/2/423-769/09/AP).

Wyświetlono 23% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....