Różnice kursowe od dywidendy w walucie obcej

Ponieważ dywidenda nie jest kosztem podatkowym, różnice kursowe powstałe w związku z jej wypłatą nie mają wpływu na dochód do opodatkowania.

Dotyczy to różnic kursowych z przeliczenia dywidendy ze złotych na walutę obcą. Na skutek wypłaty dywidendy mogą jednak powstać honorowane podatkowo różnice kursowe od własnych środków pieniężnych.

  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
  • Ksh – Kodeks spółek handlowych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Tak wynika z interpretacji KIS z 23.05.2018 (0111-KDIB2-3.4010.55.2018.1.KK). Spółka z o.o. podjęła decyzję co do wypłaty zysku zagranicznym wspólnikom. Wypłata ma nastąpić w euro, a ponieważ był został ustalony w złotych, dywidenda zostanie przeliczona na walutę obcą po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień jej wypłaty.

Spółka pytała, czy w związku z tym powstaną różnice kursowe, wpływające na jej koszty/przychody podatkowe.

KIS stwierdziła, że wypłata dywidendy jest podziałem zysku z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i w żaden sposób nie stanowi wydatku umożliwiającego powstanie przychodu, jak też nie jest związana z utrzymaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodu spółki. Jest jedynie realizacją prawa wspólnika do udziału w zyskach spółki wynikającego z art. 191 Ksh.

A zatem wypłata dywidendy nie rodzi skutków w postaci podatkowych różnic kursowych.

W takim przypadku pojawią się natomiast różnice kursowe od własnych środków pieniężnych wyrażonych w walutach obcych – jeżeli wystąpi różnica między wartością środków pieniężnych w dacie wpływu waluty obcej na konto a jej wartością w dniu wypływu środków (art. 15a ust. 2 pkt 3 i art. 15a ust. 3 pkt 3 updop). Stanowią one odpowiednio przychody podatkowe spółki (jako dodatnie różnice kursowe) albo koszty uzyskania przychodów (jako ujemne różnice kursowe).

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....