Rozliczenie wyniku spółki komandytowej u jej wspólników – aspekty podatkowe i księgowe
Spółka komandytowa (dalej sp.k.) jest coraz bardziej popularną formą spółki osobowej prawa handlowego. Zasady jej funkcjonowania regulują art. 102–124 Ksh. W sp.k. musi występować co najmniej dwóch wspólników, w tym jeden o statusie komandytariusza, który odpowiada za zobowiązania spółki jedynie do wysokości sumy komandytowej zadeklarowanej w umowie sp.k. i mogący ją reprezentować tylko jako pełnomocnik, oraz drugi, mający status komplementariusza, odpowiadający za zobowiązania spółki bez ograniczeń i prowadzący jej sprawy.
W przypadku sp.k. często budzi wątpliwości sposób ujmowania w księgach rachunkowych spółek kapitałowych (z o.o. lub akcyjnych) będących ich wspólnikami (komandytariuszami lub komplementariuszami), bieżących rozliczeń podatku dochodowego, zaliczek na poczet zysku, podziału wyniku finansowego sp.k. czy też zysku zatrzymanego w sp.k. Są one wywołane tym, że sp.k. to podmiot, który w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 uor prowadzi księgi rachunkowe od rozpoczęcia działalności, tj. dnia rejestracji w KRS (z tym dniem powstaje spółka, art. 109 § 1 Ksh). Jednocześnie jednak sp.k., jako osobowa spółka prawa handlowego, nie posiada osobowości prawnej i nie jest podatnikiem podatku dochodowego.
Dochód z działalności sp.k. na potrzeby opodatkowania podatkiem dochodowym jest przyporządkowywany wspólnikom. Ciąży na nich obowiązek naliczenia podatku od przypadającego na nich dochodu (zysku), przy czym zależnie od tego, czy są osobami prawnymi, czy fizycznymi, jest to podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) lub fizycznych (PIT).
Udział wspólników w zysku lub w stracie spółki komandytowej
Wysokość udziału wspólników w zysku sp.k. regulują przepisy Ksh dotyczące udziału w zyskach sp.k. obu kategorii wspólników. W przepisach tych, poświęconych bezpośrednio sp.k., odniesiono się jednak tylko do sytuacji komandytariusza. Jak wynika z art. 123 Ksh, komandytariusz uczestniczy w zysku sp.k. proporcjonalnie do wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. W razie wątpliwości komandytariusz uczestniczy w stracie jedynie do wartości umówionego wkładu.
Natomiast do udziału w zyskach i stratach sp.k. komplementariuszy stosuje się w myśl art. 103 Ksh odpowiednie przepisy dotyczące spółki jawnej, tj. art. 51–53 Ksh. Zgodnie z art. 51 Ksh każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w takim samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Wspólnicy sp.k. (bez względu na ich status) mogą być zwolnieni od udziału w stratach, gdy tak stanowi umowa spółki (art. 51 § 3 Ksh).
Organ podatkowy może jednak zakwestionować zastosowany, nieproporcjonalny podział zysku, jeżeli uzna go za nierynkowy, i oszacować dochody wspólników proporcjonalnie do wniesionych wkładów. Dotyczy to w szczególności podmiotów powiązanych (szerzej np. wyrok WSA w Gdańsku z 4.02.2015 r., I SA/Gd 1344/14, oraz pismo IS w Katowicach z 18.12.2014 r., IBPBI/1/423-21/14/KB).
Wyświetlono 10% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl
- Udział wspólników w zysku lub w stracie spółki komandytowej
- Wspólnicy spółki komandytowej jako podatnicy CIT lub PIT od zysku spółki
- Rozliczenie zysku spółki kapitałowej w księgach wspólnika – spółki z o.o.
- Przypadające na wspólnika zaliczki na podatek od dochodów spółki
- Prezentacja w sprawozdaniu finansowym spółki kapitałowej
- Ewidencja księgowa wyniku finansowego i jego podziału w spółce komandytowej