Rozliczenie VAT od pożyczki udzielonej przez polską spółkę firmie z innego kraju UE

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy
Polska spółka z o.o. (czynny podatnik VAT, zarejestrowana także jako podatnik VAT-UE) udzieliła oprocentowanej pożyczki spółce czeskiej (czeski podatnik VAT zarejestrowana także jako podatnik VAT-UE). W zakresie działalności pożyczkodawcy uwidocznionym w KRS znajduje się m.in. zapis o udzielaniu pożyczek. Czeski pożyczkobiorca nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce ani w innym państwie poza Czechami. Pożyczkodawca jest zarejestrowany dla celów VAT tylko w Polsce i w żadnym innym państwie nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak należy wystawić fakturę i jak wykazać w deklaracji VAT-7 odsetki od tej pożyczki?

Odpłatne udzielanie pożyczek pieniężnych jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym VAT (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Dla prawidłowego rozliczenia tej pożyczki kluczowe znaczenie ma ustalenie miejsca świadczenia usługi.

Wyświetlono 16% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....