Rozliczenie kosztów używania leasingowanego auta wykorzystywanego w sposób „mieszany”

Osoba fizyczna użytkująca samochód osobowy wzięty w leasing operacyjny na potrzeby firmy i częściowo na potrzeby prywatne może zaliczać do kosztów podatkowych całość rat leasingowych. Natomiast wydatki na paliwo będą dla niej kosztem jedynie w takiej części, w jakiej w danym miesiącu auto było wykorzystywane do celów działalności gospodarczej.
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Potwierdzają to najnowsze interpretacje organów podatkowych, m.in. pismo KIS z 18.01.2018 (0113-KDIPT2-3.4011.372.2017.2.RR). Czytamy w nim, że co do zasady – jeżeli umowa leasingu spełnia określone w art. 23b ust. 1 pkt 1 i 3 updof warunki oraz nie zachodzą wyłączenia wskazane w ust. 2 tego przepisu, to wówczas ponoszone w podstawowym okresie przez leasingobiorcę wydatki (…), z tytułu używania przedmiotu leasingu, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że żaden przepis updof nie przewiduje, jako warunku zaliczenia wydatków z tytułu rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów, konieczności wykorzystywania przedmiotu leasingu wyłącznie do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podstawą zaliczenia wydatków z tego tytułu jest spełnienie kryteriów wynikających z przepisów updof. Jeżeli zostaną one spełnione, podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe w pełnej wysokości. 

We wniosku o interpretację podatnik pytał też, czy może potrącać co miesiąc wydatki na paliwo i eksploatacyjne w takiej części procentowej, w jakiej w danym miesiącu będzie użytkować leasingowany samochód do celów firmowych. Wskazywał przy tym, że w każdym miesiącu powinien samodzielnie ustalać udział procentowy użytkowania samochodu do celów firmowych (w drodze szacunku).

KIS uznała jego stanowisko za prawidłowe, zaznaczając, że wydatki na paliwo i na eksploatację samochodu osobowego będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie w tej części, w której będą faktycznie służyć uzyskiwaniu przychodów z działalności, bowiem tylko takie wydatki, które rzeczywiście będą związane z wykorzystaniem ww. samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, będą spełniać warunki określone w art. 22 ust. 1 updof. W przypadku opłaconych składek na ubezpieczenie samochodu, należy uwzględnić ograniczenia wynikające z (…) art. 23 ust. 1 pkt 47 updof.

Podobny pogląd KIS wyraziła również w interpretacji z 8.11.2017 (0113-KDIPT2-1.4011.256.2017.2.RK).

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....