Rozliczenie faktury korygującej do faktury „odwrotne obciążenie”
Czy w związku z tym powinien skorygować deklarację VAT-7 za grudzień 2018, czy uwzględnić tę fakturę w bieżącej deklaracji?
Na gruncie VAT zasadą jest, że korekty rozlicza się w okresie rozliczeniowym powstania przyczyny korekty (zob. wyroki NSA z 25.11.2011, I FSK 50/11, i 3.04.2012, I FSK 850/11). Istnieją jednak wyjątki, z których najważniejszy dotyczy przypadków, gdy wymagane jest uzyskanie potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę.
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
Żaden z tych wyjątków nie ma jednak zastosowania do korekt faktur dokumentujących transakcje objęte odwrotnym obciążeniem. Rozliczanie korekt takich faktur przez sprzedawców nie wymaga uzyskiwania potwierdzeń ich otrzymania przez nabywców, gdyż jest to konieczne tylko w przypadku faktur „in minus” z wykazanym podatkiem VAT (art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT). Sposób rozliczenia zależy więc od przyczyny wystawienia korekty.
Jak czytamy w dotyczącej takich faktur korygujących interpretacji KIS z 28.03.2019 (0114-KDIP1-2.4012.74.2019.1.MC), w przypadku gdy przyczyną wystawienia faktury korygującej jest zdarzenie zaistniałe w chwili wystawienia faktury pierwotnej (przyczyna o charakterze pierwotnym), korekty rozliczenia należy dokonać w okresie rozliczeniowym, w którym została wykazana faktura pierwotna (powstał obowiązek podatkowy). Natomiast w przypadku gdy wystawienie faktury korygującej spowodowane jest przyczyną, która miała miejsce już po dokonaniu dostawy (przyczyna o charakterze wtórnym), korekty rozliczenia należy dokonać w okresie rozliczeniowym, w którym zaistniała przyczyna korekty.
A zatem odpowiedź na pytanie zależy od tego, kiedy powstała przyczyna wystawienia faktury korygującej. Jeżeli istniała od początku, korektę należy rozliczyć wstecznie, tj. poprzez korektę deklaracji VAT-7 złożonej za grudzień 2018.
Natomiast jeżeli przyczyna ta powstała później, fakturę korygującą należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 za miesiąc powstania przyczyny korekty (lub poprzez korektę tej deklaracji, jeżeli już została złożona), a nie za miesiąc, w którym wystawiono fakturę korygującą. Potwierdziła to KIS w przywołanej interpretacji, wskazując, że w przypadku wystawienia faktury korygującej in minus z powodu zaistnienia nowych okoliczności korektę należy ująć w okresie rozliczeniowym, w którym zaistniały przyczyny korekty (nie zaś jak twierdzi wnioskodawca w dacie wystawienia korekty).