Rozliczenia PIT i ZUS po połączeniu spółek

Edyta Głębicka doradca podatkowy
Finalizujemy połączenie ze spółką zależną, przez jej przejęcie. Następstwem połączenia będzie m.in. przejęcie pracowników spółki przejmowanej.
Jakie będą tego skutki w zakresie ich rozliczeń podatkowych oraz ZUS?

Mamy tu do czynienia z tzw. sukcesją uniwersalną i spółka przejmująca wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki spółki przejętej, stając się tym samym m.in. nowym pracodawcą dla przejętych pracowników. Jako nowy pracodawca jest nowym płatnikiem zaliczek na PIT.

Jeśli chodzi o obowiązek sporządzenia informacji PIT-11 dotyczącej pracowników spółki przejętej, należy wziąć pod uwagę, że dla nich rok podatkowy kończy się 31 grudnia, a nie w dniu zamknięcia ksiąg rachunkowych byłego pracodawcy (kiedy następuje zakończenie roku podatkowego pracodawcy, o ile - w związku z połączeniem - w ogóle doszło do zamknięcia ksiąg; można ich nie zamykać, jeżeli przejęcie jednostki następuje metodą łączenia udziałów). Dodatkowo istotne jest, że zmiana pracodawcy następuje na podstawie art. 231 § 1 Kp, w myśl którego w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W związku z tym należy przyjąć, że u przejętego pracownika zostaje zachowana ciągłość pracy.

Wyświetlono 34% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....