Rezygnacja przez biuro rachunkowe z ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej
Potwierdza to interpretacja KIS z 20.09.2018 (0114-KDIP1-3.4012.418.2018.1.ISK).
- MF – Minister Finansów
- US – urząd skarbowy
- KIS – Krajowa Informacja Skarbowa
O jej wydanie wystąpił właściciel biura rachunkowego, który nie ma uprawnień do zawodowego wykonywania czynności doradztwa podatkowego ani nie zatrudnia osób z takimi uprawnieniami. Udziela on podatnikom i płatnikom wyjaśnień w zakresie ich obowiązków podatkowych, nie udziela natomiast na ich zlecenie czy na ich rzecz porad bądź opinii, nie świadczy też innych usług doradztwa podatkowego. Ponadto nie przekroczył dotychczas w żadnym roku limitu 20 tys. zł sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych. Usługi takie świadczy bowiem okazjonalnie i nie stanowią one głównego źródła przychodu.
W związku z rozporządzeniem MF na lata 2015–2016, rozszerzającym katalog usług, które nie korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w kasach fiskalnych, m.in. o usługi doradcze, powstały wątpliwości, o jakie usługi chodzi. Na początku 2015 Ministerstwo Finansów wyjaśniało, że do usług doradczych zaliczają się także „typowe” usługi świadczone przez biura rachunkowe (w tym wypełnianie zeznań i deklaracji). Następnie się z tego wycofało, wydając interpretację ogólną z 9.04.2015 (PT3.8101.2.2015.AEW.16), w której wskazało, że czynności polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych są bliskie czynnościom księgowym, mają w znacznej mierze charakter techniczny i nie stanowią usług doradczych.
Niemniej, stosując się do błędnej wykładni przepisów, właściciel biura kupił 2 kasy rejestrujące, które zostały poddane fiskalizacji pod koniec lutego 2015 i od marca prowadził ewidencję sprzedaży przy ich użyciu. W sierpniu 2018 zadał pytanie, czy może teraz zrezygnować z ewidencji, zgodnie z interpretacją ogólną MF.
KIS potwierdziła, że wnioskodawca może w dowolnym miesiącu zrezygnować z ewidencjonowania tej sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej.
Dodajmy, że rezygnacja ze stosowania kas dopiero po upływie 3 lat od rozpoczęcia ewidencjonowania pozwala zachować prawo do ulgi na ich zakup. Gdyby podatnik zrezygnował z kas wcześniej (zaraz po wydaniu interpretacji ogólnej przez MF), musiałby zwrócić do US kwoty odliczone w ramach tej ulgi i nie zmieniłby tego fakt, że nabył kasy, bo został wprowadzony w błąd przez fiskusa.