Rezygnacja przez biuro rachunkowe z ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej

Krzysztof Hałub

Biuro rachunkowe, które kierując się błędnymi wyjaśnieniami fiskusa, w 2015 kupiło kasę rejestrującą i prowadzi ewidencję usług księgowych świadczonych na rzecz nieprzedsiębiorców, wciąż jeszcze może zrezygnować ze stosowania kasy – w dowolnym miesiącu.

Potwierdza to interpretacja KIS z 20.09.2018 (0114-KDIP1-3.4012.418.2018.1.ISK).

  • MF – Minister Finansów
  • US – urząd skarbowy
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

O jej wydanie wystąpił właściciel biura rachunkowego, który nie ma uprawnień do zawodowego wykonywania czynności doradztwa podatkowego ani nie zatrudnia osób z takimi uprawnieniami. Udziela on podatnikom i płatnikom wyjaśnień w zakresie ich obowiązków podatkowych, nie udziela natomiast na ich zlecenie czy na ich rzecz porad bądź opinii, nie świadczy też innych usług doradztwa podatkowego. Ponadto nie przekroczył dotychczas w żadnym roku limitu 20 tys. zł sprzedaży na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych. Usługi takie świadczy bowiem okazjonalnie i nie stanowią one głównego źródła przychodu.

W związku z rozporządzeniem MF na lata 2015–2016, rozszerzającym katalog usług, które nie korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w kasach fiskalnych, m.in. o usługi doradcze, powstały wątpliwości, o jakie usługi chodzi. Na początku 2015 Ministerstwo Finansów wyjaśniało, że do usług doradczych zaliczają się także „typowe” usługi świadczone przez biura rachunkowe (w tym wypełnianie zeznań i deklaracji). Następnie się z tego wycofało, wydając interpretację ogólną z 9.04.2015 (PT3.8101.2.2015.AEW.16), w której wskazało, że czynności polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych są bliskie czynnościom księgowym, mają w znacznej mierze charakter techniczny i nie stanowią usług doradczych.

Niemniej, stosując się do błędnej wykładni przepisów, właściciel biura kupił 2 kasy rejestrujące, które zostały poddane fiskalizacji pod koniec lutego 2015 i od marca prowadził ewidencję sprzedaży przy ich użyciu. W sierpniu 2018 zadał pytanie, czy może teraz zrezygnować z ewidencji, zgodnie z interpretacją ogólną MF.

KIS potwierdziła, że wnioskodawca może w dowolnym miesiącu zrezygnować z ewidencjonowania tej sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej.

Dodajmy, że rezygnacja ze stosowania kas dopiero po upływie 3 lat od rozpoczęcia ewidencjonowania pozwala zachować prawo do ulgi na ich zakup. Gdyby podatnik zrezygnował z kas wcześniej (zaraz po wydaniu interpretacji ogólnej przez MF), musiałby zwrócić do US kwoty odliczone w ramach tej ulgi i nie zmieniłby tego fakt, że nabył kasy, bo został wprowadzony w błąd przez fiskusa.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....