Remanent w zakładzie fryzjerskim – jak wycenić częściowo zużyte kosmetyki
Na jakich zasadach sporządza się taki spis? Czy trzeba w nim ująć otwarte materiały, np. żele, szampony, odżywki (nieprzeznaczone do odsprzedaży)? Jeżeli tak, jaką ich wartość przyjąć?
Na podstawie § 27 ust. 3 rozporządzenia pkpir podatnicy są zobowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury (potocznie nazywanego remanentem) towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, jeśli sporządzenie takiego spisu zarządzi naczelnik US.
- IS – izba skarbowa
- US – urząd skarbowy
- pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów
Zasady sporządzania spisu z natury na zarządzenie naczelnika US nie różnią się od zasad obowiązujących przy sporządzaniu tego spisu w innych przypadkach, np. na koniec roku.
Wskazane towary – żele, szampony i odżywki – stanowią materiały pomocnicze, tj. materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości (§ 3 pkt 1 lit. c rozporządzenia). Podlegają więc one wpisaniu do księgi w ramach spisu z natury.
Dotyczy to również towarów otwartych i częściowo zużytych. Nie ma bowiem przepisu wyłączającego obowiązek obejmowania ich spisem z natury. Potwierdzają to organy podatkowe (np. pisma IS w Bydgoszczy z 26.10.2012, ITPB1/415-870/HD, i Łodzi z 3.06.2014, IPTPB1/415-147/14-4/KSU). Jak czytamy w drugiej z ww. interpretacji, finalny efekt usługi fryzjerskiej lub kosmetycznej jest wyrobem gotowym, zaś materiały zużywane w toku świadczonych usług, które stają się główną substancją (budulcem, elementem) gotowego wyrobu (jak np. farby), bądź bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości (jak np. szampony, maseczki, odżywki), zaliczane są odpowiednio do materiałów podstawowych i pomocniczych. Identycznie należy traktować te materiały, które zostały otwarte (napoczęte) w trakcie świadczenia usług.
Przyjmuje się przy tym, że otwarte (napoczęte) materiały pomocnicze należy obejmować spisem z natury bez uwzględniania ich częściowego zużycia, tj. wg ceny zakupu. Jak czytamy w ww. piśmie IS w Łodzi, materiały zużywane w toku świadczonych usług należy ująć w pkpir – „Zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu”. Materiały podlegają ujęciu w całości – zatem bez względu na to, czy dane opakowanie kosmetyku jest pełne, czy też częściowo zużyte – w spisie z natury sporządzonym na dzień 31.12.2013 (nie wg procentowego oszacowania ich zawartości).