Refakturowanie usług związanych z wynajmowaną nieruchomością

Spółka jest właścicielem nieruchomości, w której wynajmuje lokale mieszkalne i użytkowe. Wystawia na najemców faktury. Umowy najmu przewidują, że poza czynszem najemcy obciążani będą dodatkowo opłatami za: wywóz nieczystości, pobór wody, odprowadzanie ścieków oraz prąd – według zużycia.
Rozliczenie następuje przez refakturowanie na najemców tych kosztów udokumentowanych pierwotnie fakturami wystawionymi na spółkę. Na refakturze spółka stosuje odpowiednie stawki określone w ustawie o VAT – np. pobór wody, odprowadzanie ścieków komunalnych oraz wywóz śmieci refakturowane są z 8% stawką VAT, a sprzedaż energii elektrycznej ze stawką 23%.
Czy spółka postępuje prawidłowo, czy też, nie będąc bezpośrednim świadczeniodawcą, powinna stosować stawkę właściwą dla najmu?

Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że sam otrzymał i wyświadczył te usługi. To oznacza, że refakturujący daną usługę nabytą we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej, traktowany jest najpierw jako usługobiorca, a następnie jako usługodawca tej samej usługi. W rozumieniu ustawy o VAT świadczy on zatem usługi w takim samym zakresie, jak pierwotny świadczeniodawca, wystawiając w konsekwencji faktury dokumentujące wykonanie tych usług.

Udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie wymaga również przywołania przepisów Kc. Zgodnie z art. 659 § 1 Kc przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Wynika z tego, że świadczeniem wzajemnym najemcy za samo używanie rzeczy najętej jest zapłata czynszu na rzecz wynajmującego. Czynsz stanowi więc podstawowe świadczenie najemcy na rzecz wynajmującego i, co do zasady, nie obejmuje opłat za inne świadczenia.

Wyświetlono 30% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....