Data publikacji: 2020-06-16
Podatki i prawo gospodarcze
Refaktura ubezpieczenia przy najmie nieruchomości – jaka stawka VAT
Marcin Szymankiewicz
doradca podatkowy
Spółka zawiera umowy najmu powierzchni biurowych w budynku, którego jest właścicielem. Najemcy poza czynszem ponoszą koszty dodatkowe – opłaty za media, usługi ochrony mienia, podatek od nieruchomości, a także ubezpieczenia wynajmowanych nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych – które są na nich refakturowane.
Udział najemcy w kosztach ubezpieczenia jest proporcjonalny do wynajmowanej powierzchni. Nie nabywa on prawa do ew. wypłaty odszkodowania. Umowę ubezpieczenia zawiera spółka i odprowadza z tego tytułu składki. Najemca nie ma wpływu na wybór ubezpieczyciela ani na warunki ubezpieczenia.
Obowiązek ponoszenia przez najemcę kosztów ubezpieczenia nieruchomości jest warunkiem zawarcia umowy najmu. Nie może on zawrzeć umowy ubezpieczenia we własnym zakresie. Umowa najmu nie przewiduje wprost możliwości jej rozwiązania z tytułu zwłoki w zapłacie należności ubezpieczeniowej przez najemców.
Czy spółka na fakturach wystawianych dla najemców prawidłowo wykazuje kwotę ubezpieczenia obciążoną stawką 23% VAT?
Przede wszystkim trzeba rozważyć, czy usługi ubezpieczenia mienia od ognia i zdarzeń losowych:
Wyświetlono 15% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
⇒ Więcej informacji
Temat: „VAT”
Slim VAT
Nowości w podatku od towarów i usług od 1.01.2021
Zmieniły się m.in. terminy odliczania podatku naliczonego, zasady korygowania podstawy opodatkowania, przeliczania kursów walut dla celów VAT, rozliczania zaliczek w eksporcie, odliczania VAT przy nabyciu usług noclegowych, a także limit jednorazowych prezentów o małej wartości.
Te i inne nowości wprowadza ustawa z 27.11.2020 o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 2419), nazywana potocznie SLIM VAT.
VAT
Zmiana nabywcy z pracodawcy na pracownika na fakturze
Przy zakupie okularów klient podał NIP swojego pracodawcy, w związku z czym faktura dokumentująca zakup została wystawiona na ten podmiot. Po kilku dniach klient poinformował, że NIP pracodawcy podał przez pomyłkę i poprosił o korektę faktury na swoje imię i nazwisko.
Czy możemy wystawić taką fakturę korygującą?
Z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT wynika, że stwierdzenie pomyłki w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury skutkuje obowiązkiem wystawienia faktury korygującej. Na podstawie tego przepisu fakturę korygującą wystawia się m.in., jeżeli na fakturze pierwotnej został błędnie wskazany nabywca.
VAT
Faktur uproszczonych w postaci paragonu z NIP nadal nie trzeba odrębnie wykazywać w JPK_VAT
Zgodnie z zapowiedziami do końca czerwca 2021 przedłużono okres, w którym nie ma konieczności odrębnego wykazywania faktur uproszczonych – w postaci paragonów z NIP nabywcy do 450 zł/100 euro – w ewidencji VAT.
Taki sposób postępowania wynika z § 11a rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15.10.2019 w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (DzU poz. 1988). Przepis ten obowiązuje od 1.10.2020 i początkowo przewidywał, że paragony z NIP nabywcy nie będą ujmowane w ewidencji VAT (i nowym pliku JPK_VAT) do 31.12.2020. Termin ten został wydłużony do 30.06.2021 mocą rozporządzenia MFFiPR z 17.12.2020 (DzU poz. 2326), które weszło w życie 31.12.2020.
Transakcje unijne
Stawka 0% VAT dla dostawy wewnątrzwspólnotowej – objaśnienia MF
MF wyjaśnił zasady dokumentowania WDT dla celów stosowania zerowej stawki – zgodnie z unijnym rozporządzeniem i ustawą o VAT.
Reguły dokumentowania wywozu towarów i ich dostarczenia do nabywcy na terytorium innego Państwa UE w ramach WDT regulują art. 42 ust. 3–5 i 11 ustawy o VAT, a od 1.01.2020 także przepisy rozporządzenia wykonawczego (282/2011) do dyrektywy. W „Objaśnieniach podatkowych z 17.12.2020 w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów podatku od towarów i usług” MF wskazał, jak interpretować ww. unormowania.
JPK_VAT
Kod GTU 12 a usługi badania – komunikat PIBR
Usługi badania sprawozdań finansowych nie muszą być przez firmy audytorskie oznaczane kodem GTU 12 w ewidencji VAT i nowym pliku JPK_VAT.
Potwierdza to komunikat Polskiej Izby Biegłych Rewidentów z 28.12.2020, zamieszczony na jej stronie internetowej, w którym powołano się na wyjaśnienia KIS. PIBR zwróciła się do KIS w związku z wątpliwościami firm audytorskich co do stosowania oznaczenia GTU 12 do usług audytorskich w zakresie badania sprawozdań finansowych.
VAT
Czy odstępne jest opodatkowane VAT
Działalność przedsiębiorcy opiera się na skupowaniu od osób fizycznych niebędących podatnikami VAT towarów używanych, a następnie ich sprzedaży
ostatecznym odbiorcom. Zdarza się, że przed zawarciem właściwej umowy sprzedaży sprzedający decydują się na zawarcie umowy przedwstępnej. Na jej podstawie sprzedający otrzymuje od przedsiębiorcy zaliczkę na poczet późniejszej dostawy towaru. Umowa przedwstępna daje stronom możliwość odstąpienia od niej bez podania przyczyny, za zapłatą odstępnego.
Czy odstępne wpłacone na rzecz przedsiębiorcy podlega VAT?
Opodatkowana VAT jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 tej ustawy). Świadczeniem usług jest natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji (art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).
VAT
Przekazanie na cele osobiste samochodu wykupionego z leasingu – podstawa opodatkowania VAT
Przedsiębiorca 1,5 roku temu wykupił samochód z leasingu i odliczył 50% VAT z faktury zakupu. Obecnie planuje przekazać samochód na cele osobiste.
Czy VAT powinien naliczyć od ceny netto wykupu samochodu z leasingu?
Przez podlegającą VAT dostawę towarów rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (w tym m.in. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika), jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).
VAT
Wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu a korekta odliczenia VAT
Spółka z o.o. użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej w styczniu 2020 (na 36 mies.). Uiściła opłatę wstępną i płaci raty miesięczne, od których odlicza VAT. W październiku 2020 w pojeździe ujawniła się istotna wada, ukryta przez sprzedającego w dniu zawarcia umowy. Chodzi o stan techniczny auta – zatajono szkodę całkowitą – jego rzeczywista wartość okazała się więc być zawyżona. Spółka rozważa cesję umowy leasingu na sprzedającego bądź wykupienie leasingowanego auta, a następnie odsprzedanie go sprzedającemu albo zamianę leasingowanego pojazdu na wolny od wad. W każdym przypadku skutkuje to wcześniejszym rozwiązaniem umowy leasingu.
Czy spółka będzie obowiązana do korekty VAT odliczonego od opłat leasingowych?
Nie. Wszystkie czynności, które rozważa spółka, będą czynnościami odrębnymi od umowy leasingu, na podstawie której spółka użytkuje samochód osobowy, niezwiązanymi z tą umową. W momencie zakończenia umowy leasingu (a także rozwiązania tej umowy przed jej zakończeniem) nie ma konieczności korygowania kwot podatku naliczonego odliczonego od opłat leasingowych za okresy rozliczeniowe, w których samochód służył działalności gospodarczej spółki. Żaden przepis ustawy o VAT nie nakłada takiego obowiązku.
JPK_VAT
Brak faktur dotyczących WNT oraz importu usług a nowy plik JPK_VAT
Jak wykazać w JPK_VAT import usług i WNT, jeżeli nie otrzymaliśmy jeszcze faktury dokumentującej zakup? Czy powinniśmy ująć dowód wewnętrzny z oznaczeniem WEW?
Od 1.10.2020 istnieje obowiązek wykazywania w ewidencji VAT i nowym pliku JPK_VAT oznaczeń niektórych dowodów sprzedaży i zakupu. Należą do nich dowody wewnętrzne (dla których właściwe jest oznaczenie WEW) – zob. § 10 ust. 5 pkt 2 oraz § 11 ust. 8 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15.10.2019 w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (DzU poz. 1988).
JPK_VAT
Wynajem miejsca na reklamę na sklepowym regale a oznaczenie GTU 12
Przedsiębiorca prowadzący sklep wynajmuje miejsce na sklepowym regale pod reklamy i informacje o promocjach sprzedawanych w sklepie towarów.
Czy świadczenie takich usług powinno być oznaczane w ewidencji VAT i pliku JPK_VAT kodem GTU 12?
Od 1.10.2020 istnieje obowiązek wykazywania w ewidencji VAT oznaczeń liczbowych od 01 do 13 dotyczących niektórych towarów i usług (zob. § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15.10.2019 w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (DzU poz. 1988). Analogiczne oznaczenia powinny być wykazywane w nowym pliku JPK_VAT poprzez zaznaczanie wartości „1” w polach GTU_01–GTU_13.
JPK_VAT
Sprzedaż opodatkowana od marży, udokumentowana paragonem i fakturą – w pliku JPK_VAT
Przedsiębiorca sprzedaje używane samochody z zastosowaniem procedury marży. Każdą sprzedaż ewidencjonuje przy zastosowaniu kasy rejestrującej i dodatkowo fakturą.
Jak należy wykazywać ją w nowym pliku JPK_VAT?
Podatnicy stosujący procedurę opodatkowania marży do dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków w części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT wykazują, co do zasady:
- w polach dotyczących właściwej stawki VAT – podstawę opodatkowania (tj. kwotę marży pomniejszoną o podatek należny) i jednostkową kwotę podatku na podstawie faktycznego dokumentu sprzedaży, ze wskazaniem stosowanej procedury (poprzez wpisanie wartości „1” w polu MR_UZ), z podaniem danych kontrahenta oraz daty i numeru dokumentu sprzedaży,
- w polu „SprzedazVAT_Marza” – łączne kwoty brutto.
PIT, CIT, VAT
Nowe, wyższe limity podatkowe na 2021
Przedsiębiorcy, których sprzedaż z 2020 nie przekroczy 9 031 000 zł, skorzystają w 2021 z przywilejów małego podatnika CIT i PIT. Dla VAT małym podatnikiem będzie ten o sprzedaży nieprzekraczającej 5 418 000 zł.
Wzrost limitów wynika w tym wypadku ze zwyżki średniego kursu euro, ale już w przypadku podatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest efektem podniesienia ustawowych progów uprawniających do rozliczania się w tej formie i do kwartalnych wpłat podatku.
Podatki i prawo gospodarcze
Wystawienie niemieckiej faktury pro forma a obowiązek podatkowy z tytułu WNT
Nasze biuro rachunkowe obsługuje niemiecką spółkę, zarejestrowaną jako czynny podatnik VAT i VAT-UE w Niemczech i Polsce. Przemieszcza ona własne towary (artykuły hydrauliczne) z Niemiec do magazynu (prowadzonego przez zewnętrzną firmę) w Polsce, a następnie sprzedaje je w Polsce w ramach swojej działalności. Przed każdym przemieszczeniem spółka wystawia fakturę pro forma – według przepisów niemieckich, które zobowiązują do wystawienia faktury dokumentującej przemieszczenie własnych towarów na terytorium innego państwa UE.
Czy WNT towarów przemieszczanych z Niemiec do Polski powstaje z chwilą wystawienia tego dokumentu wewnętrznego (faktury pro forma), jeżeli w świetle przepisów niemieckich jest on uznawany za fakturę?
Podatki i prawo gospodarcze
Korekta faktury VAT RR
Spółka rozpoczęła działalność w zakresie skupu produktów rolnych od rolników. W związku z tym wystawia faktury VAT RR. Zdarza się, że wymagają one skorygowania (zwroty towarów, udzielenie rabatu, stwierdzenie pomyłki itp.).
Czy możliwe jest wystawienie takiej korekty, skoro ustawa o VAT wprost tego nie przewiduje?
Podatki i prawo gospodarcze
Ewidencja przebiegu pojazdu wygenerowana z aplikacji obsługującej GPS
Spółka ma kilkanaście samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie w celach służbowych. Prowadzi dla nich ewidencję przebiegu pojazdu – generuje ją z aplikacji obsługującej GPS. Ewidencja zawiera wszystkie elementy wymagane ustawą o VAT (art. 86a ust. 7). Jednak wpis, o którym mowa w pkt 4, jest wykonywany automatycznie przez aplikację GPS, a nie przez osobę kierującą pojazdem. Pracownicy przed rozpoczęciem jazdy samochodem identyfikują się za pomocą imiennej karty, w czytniku w pojeździe. Dział logistyki prowadzi w odrębnym programie spis wszystkich tras, zawierający miejsce ich rozpoczęcia i zakończenia, przystanki, imię i nazwisko kierowcy oraz numer rejestracyjny auta.
Czy opisana ewidencja, którą spółka weryfikuje i potwierdza na koniec każdego miesiąca, uprawnia do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z ww. samochodami?
VAT
Paragon z NIP pozostanie fakturą uproszczoną
Po przeprowadzeniu konsultacji podatkowych Ministerstwo Finansów zdecydowało, że nie będzie zmiany przepisów powodującej, że paragon fiskalny z NIP nabywcy do kwoty 450 zł przestałby być fakturą uproszczoną.
Nadal więc nie będzie można żądać wystawienia do takich paragonów pełnych faktur czy faktur zbiorczych. W zamian podjęto prace legislacyjne zmierzające do tego, aby w pierwszym półroczu 2021 także nie było konieczności odrębnego wykazywania takich faktur (w postaci paragonów z NIP nabywcy do 450 zł/100 euro) w nowym pliku JPK_VAT. W okresie od 1.10.2020 do 31.12.2020 taki sposób postępowania wynika z § 11a rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15.10.2019 w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (DzU poz. 1988 ze zm.). Ministerstwo Finansów w komunikacie (z 23.11.2020) zapowiedziało, że termin ten ma być wydłużony do 30.06.2021.
VAT
Podwyższone stawki VAT również w 2021
Dziesiąty rok z rzędu będzie obowiązywać tymczasowa podwyżka stawek podatku od towarów i usług. Kondycja budżetu państwa nie pozwala na ich obniżenie do 22 i 7%.
Na podstawie danych za 2019 polska gospodarka spełniła warunki (określone w art. 146aa ustawy o VAT), pozwalające na powrót niższych stawek VAT od 1.01.2021. Jednak Ministerstwo Finansów argumentowało, że z powodu pandemii COVID-19 warunki nie zostały trwale spełnione. Stąd ustawą z 7.10.2020 o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 (DzU poz. 1747) zmieniono ww. przepis w ten sposób, że wyższe stawki zostały utrzymane. Powrót do stawek VAT w wysokości 22 i 7% nastąpi w roku następującym po roku, w którym łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
Wyrok TSUE
Ulga na złe długi w VAT także, gdy kontrahent jest w upadłości lub w likwidacji
Polskie przepisy o VAT są niezgodne z regulacjami unijnymi w zakresie, w jakim uniemożliwiają skorygowanie VAT w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności, z uwagi na status kontrahenta.
Tak wynika z wyroku TSUE z 15.10.2020 (C-335/19). Art. 89a ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy o VAT ogranicza prawo do skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi w VAT (polegającej na obniżeniu VAT należnego), stawiając warunki, by:
VAT
Wsteczna rejestracja w celu odliczenia VAT
Nabywca kilku apartamentów hotelowych chce odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur, które otrzymał przy zakupie tych lokali, gdy nie był jeszcze zarejestrowany dla celów VAT.
Czy faktycznie będzie mógł skorzystać z odliczenia? Czy w tym celu może się zarejestrować z datą wsteczną, by złożyć deklaracje za tamten okres i obniżyć VAT należny o naliczony?
Ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego w cenie zakupów poczynionych przed rejestracją dla celów VAT. Ważne, żeby kupione towary i usługi były wykorzystywane do bieżących lub przyszłych czynności opodatkowanych. To podstawowy warunek odliczenia (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT) i zakładamy, że jest on spełniony, czyli apartamenty są lub będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.