Przyspieszony zwrot podatku na rachunek VAT

Aleksander Kliszewski

Czy naczelnik US może przedłużyć 25-dniowy termin zwrotu podatku na rachunek VAT w przypadku stosowania mechanizmu podzielonej płatności?

Nie. Ten 25-dniowy termin na dokonanie zwrotu VAT jest terminem maksymalnym i nie może być przedłużony przez naczelnika US.

  • US – urząd skarbowy

Zgodnie z art. 87 ust. 6a ustawy o VAT na wniosek podatnika – złożony wraz z deklaracją podatkową – US jest zobowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, na rachunek VAT podatnika w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia.

Ustawodawca nie wskazał, by odpowiednie zastosowanie miały tu art. 87 ust. 2 zdanie 2 i 3 ustawy o VAT.

Oznacza to, że nawet gdyby naczelnik US uznał, że zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, nie może przedłużyć terminu zwrotu, a w razie jego przekroczenia podatnikowi należą się odsetki za zwłokę w pełnej wysokości.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....