Przyspieszona amortyzacja wynajmowanego budynku mieszkalnego

Piotr Kaim doradca podatkowy
Podatnik (osoba fizyczna) zamierza nabyć budynek mieszkalny, wybudowany przez dotychczasowego właściciela i używany wyłącznie do celów prywatnych (jako mieszkanie, od 2009). Następnie zamierza przeprowadzić niewielkie prace remontowe oraz adaptacyjne i wynająć mieszczące się w budynku lokale. Czy powinien amortyzować budynek wg standardowej stawki 1,5% rocznie, czy też może skorzystać z amortyzacji przyspieszonej dla budynków używanych?
Czy prawo do przyspieszonej amortyzacji zależy od formy działalności, tj. czy istnieje różnica między najmem w ramach działalności gospodarczej i tzw. najmem prywatnym?

Zgodnie z tabelą rocznych stawek amortyzacyjnych (zał. nr 1 do updof) budynki mieszkalne są amortyzowane wg stawki 1,5% rocznie. Jej zastosowanie pozwoliłyby na pełne umorzenie budynku dopiero po 66 latach i 8 mies. Jednak zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 3 updof podatnik może skrócić okres amortyzacji budynku mieszkalnego do 10 lat, o ile będą spełnione 2 warunki:

  • budynek musi być wprowadzany do ewidencji środków trwałych podatnika po raz pierwszy,
  • budynek musi się zaliczać do środków trwałych używanych lub ulepszonych.

Wyświetlono 16% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....