Przekwalifikowanie zlecenia na umowę o pracę – korekta dokumentów złożonych do ZUS
Czy powinna złożyć do ZUS korektę dokumentów, czy też nie jest ona potrzebna, bo za zleceniobiorcę były opłacane wszystkie składki (takie jak należne za pracownika).
Prawomocny wyrok uznający, że dana osoba jest pracownikiem, a nie zleceniobiorcą, powoduje, że płatnik ma obowiązek złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych oraz opłacić ew. należne składki.
Usus wskazuje, które osoby podlegają ubezpieczeniom społecznym, wymieniając zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców. Jednak z innym kodem tytułu ubezpieczeń są zgłaszani pracownicy (01 10 xx), a z innym zleceniobiorcy (04 11 xx). Jeżeli sąd ustalił, że dana osoba wykonująca pracę u płatnika była pracownikiem, a nie zleceniobiorcą, to wyrok ten ma wpływ na rozliczanie i opłacanie składek.
Po jego uprawomocnieniu się płatnik składek powinien złożyć formularz ZUS ZWUA i wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń z dniem zgłoszenia, czyli 1.01.2014. Następnie powinien złożyć ZUS ZUA i zgłosić zleceniobiorcę, który okazał się pracownikiem, jako pracownika z kodem 01 10 xx.
Następnie płatnik powinien skorygować dokumenty rozliczeniowe za okres od stycznia 2014 do grudnia 2015, za każdy miesiąc oddzielnie. Korekta powinna polegać na złożeniu zerowych raportów ZUS RCA z kodem 04 11 xx i przekazaniu raportów ZUS RCA z kodem pracowniczym 01 10 xx.
Do tych raportów za każdy miesiąc trzeba dołączyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA przekazaną w trybie korekty.
W ten sposób płatnik przekaże do ZUS informację, że osoba, którą rozliczał jako zleceniobiorcę, powinna być rozliczana jako pracownik.
Wyrok sądu uznający daną osobę za pracownika ma charakter deklaratoryjny, czyli potwierdzający, że przez cały okres trwania umowy powinna być ona traktowana jak pracownik.
Niekiedy taka zmiana wiąże się dla płatnika nie tylko z koniecznością składania korekt dokumentów, ale również z obowiązkiem opłacenia zaległych składek wraz z odsetkami za zwłokę. Tak byłoby, gdyby zleceniobiorca nie był zgłoszony ze zlecenia do wszystkich ubezpieczeń (np. nie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego).
Natomiast w sytuacji przedstawionej w pytaniu za zleceniobiorcę były opłacane wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne. Ew. zaległość w składkach mogłaby powstać, gdyby zleceniobiorca chorował i za okres choroby miał wypłacany zasiłek chorobowy.
Wynagrodzenie chorobowe pracownika za pierwsze 33 dni choroby (14 dni, gdy ukończył 50 lat) jest w całości finansowane ze środków pracodawcy.
Gdy zaś choruje zleceniobiorca i ma wymagany okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, to od pierwszego dnia choroby nabywa prawo do zasiłku chorobowego finansowanego jest ze środków ZUS.
Uznanie, że zleceniobiorca był pracownikiem, powoduje, że za ten okres powinno mu być wypłacone wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, finansowane ze środków pracodawcy. W konsekwencji płatnik byłby zmuszony złożyć za ten okres (miesiąc) korektę ZUS RSA, w którym wykazał wypłacony zleceniobiorcy zasiłek chorobowy, i w skorygowanym raporcie wykazać ten okres jako okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Musiałby także zwrócić wypłacony zasiłek do ZUS wraz z odsetkami za zwłokę.
Spółka, o której mowa w pytaniu, powinna też naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od kwoty wypłaconego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Przychód ten powinien być rozliczony w miesiącu, w którym ekwiwalent zostanie wypłacony, w raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem 30 00 xx.