Przekroczenie limitu noclegowego a zwolnienie podatkowe i składkowe

Spółka z o.o. wysłała pracownicę w podróż służbową do Gdańska, aby dopilnowała firmowego stoiska i kluczowych klientów na targach branżowych. Wieczorem pierwszego dnia imprezy uczestniczyła ona w kolacji na zaproszenie głównego kontrahenta zakładu pracy. Biesiada skończyła się po północy i pracownica przespała się w pobliskim hotelu. Okazał się on drogi, bo nocleg kosztował 680 zł, co przekracza limit z rozporządzenia o podróżach służbowych (600 zł). Jednak zarezerwowała w nim pokój, uznając, że uzasadnia to ewentualna cena taksówki, którą musiałaby zamówić, poszukując tańszego noclegu. Ze względu na późną porę poinformowała o tym przełożonego sms-em. Ten rano zaakceptował jej decyzję. Czy od kwoty przekraczającej limit hotelowy należy odprowadzić podatek dochodowy i składki?

Nie, skoro pracodawca w uzasadnionej sytuacji zgodził się na przekroczenie limitu noclegowego, od nadwyżki ponad limit za jeden nocleg (wynoszący 20-krotność stawki diety, czyli 600 zł), wynikający rozporządzenia o podróżach służbowych, nie pobiera się ani zaliczki PIT, ani składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Szczegóły niżej.

Wyświetlono 38% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....