Przegląd interpretacji

Moment powstania przychodu z nieodpłatnego poręczenia

  • US – urząd skarbowy
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
  • Op – Ordynacja podatkowa
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Przychód z nieodpłatnych świadczeń powstaje w dacie jego otrzymania (art. 12 ust. 1 pkt 2 updop). Tym samym zasadne jest wykazanie go jednorazowo w momencie jego otrzymania, tj. w roku podatkowym, w którym nieodpłatne poręczenia zostały podmiotowi udzielone. W tym bowiem momencie wystąpiło przysporzenie związane z brakiem obowiązku zapłaty za usługę (świadczenie). Nie ma podstaw do „rozliczania” przychodu z tego tytułu przez cały okres obowiązywania umowy (proporcjonalnie do okresu trwania zabezpieczenia w poszczególnych okresach rozliczeniowych), bo updop nie przewiduje takiej możliwości.

Wartość tego świadczenia (udzielenia nieodpłatnego poręczenia spłaty kredytu zaciągniętego przez spółkę) to wartość wynagrodzenia, jakie spółka musiałaby zapłacić, gdyby strony zdecydowały o odpłatności umowy. Wnioskodawca nie będzie więc zobowiązany do wykazywania przychodów z ww. tytułu w kolejnych latach podatkowych, w których zabezpieczenia kredytowe nadal są wiążące.

Interpretacja KIS z 4.09.2018 (0111-KDIB2-1.4010.257.2018.1.BJ).

Wyświetlono 11% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....