Przedsiębiorca z rentą policyjną – czy powinien płacić składki ZUS z działalności

Andrzej Radzisław radca prawny

Klientem naszego biura rachunkowego jest przedsiębiorca z ustalonym prawem do renty policyjnej z tytułu niezdolności do służby.
Czy z działalności gospodarczej powinien opłacać składki społeczne?

W myśl art. 9 ust. 4c usus osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury.

  • usus – ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych

Obowiązek ubezpieczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ww. przepisie, dotyczy jedynie osób mających ustalone decyzją ZUS prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z systemu powszechnego. Chodzi o renty, o których mowa w ustawie emerytalnej oraz wypadkowej.

Powyższy przepis nie dotyczy natomiast osób pobierających renty rodzinne, a także osób spoza systemu powszechnego, mających ustalone prawo np. do renty z tytułu niezdolności do służby. Takie stanowisko ZUS zajął w interpretacji z 1.10.2014 (Wpl/200000/43/1124/2014).

W konsekwencji z tytułu działalności gospodarczej ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą dobrowolne. Jeżeli prowadzący działalność do nich nie przystąpi, z działalności będzie podlegał wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu i tylko ta składka powinna być wówczas opłacana.

Jeżeli przedsiębiorca zgłosił się z działalności do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, błędnie uznając, że jest zobowiązany do ich opłacania, powinien z okresem wstecznym wyrejestrować się z tych ubezpieczeń i zgłosić z działalności wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. Następnie powinien złożyć korektę deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA składanych za poszczególne miesiące. Po skorygowaniu powstanie nadpłata składek, która na wniosek płatnika może zostać zwrócona albo rozliczona na poczet przyszłych składek zdrowotnych.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....