Prostsza rejestracja spółek i nowe zasady wpisów do KRS

Michał Kosiarski radca prawny, Sikora&Sikora Kancelaria Prawna
Na przełomie roku zaczęło obowiązywać wiele istotnych zmian w Kodeksie spółek handlowych[1] oraz ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym[2], zmieniły się też wzory formularzy rejestrowych. Głównym celem jest uproszczenie i przyspieszenie rejestracji spółek. Przy okazji nałożono też na nie nowe wymogi informacyjne mające na celu wyegzekwowanie obowiązku składania sprawozdania finansowego.

[1] Ustawa z 15.09.2000 r. (DzU z 2013 r. poz. 1030), dalej Ksh.

[2] Ustawa z 20.08.1997 r. (DzU z 2013 r. poz. 1203), dalej ustawa o KRS.

Już nie tylko spółkę z o.o. będzie można zarejestrować przez internet, ale także jawną i komandytową. W zamian za to dochodzi kilka nowych formalności. Opisujemy najważniejsze nowe rozwiązania, które pechowo weszły w życie w różnych, choć dość bliskich, terminach.

Zmiany w jednym okienku

Od 1.12.2014 r. obowiązuje ustawa z 26.06.2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2014 r. poz. 1161). Podstawowa zmiana polega na tym, że do KRS nie składa się już całego pakietu dokumentów dla ZUS oraz urzędów statystycznych i skarbowych.

Dane objęte wpisem do KRS - tzw. dane podstawowe - teraz i tak trafiają do fiskusa oraz pozostałych urzędów, gdyż są przekazywane do Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (w skrócie CRP-KEP) oraz rejestru REGON. Stąd potrzebne informacje są przekazywane także do ZUS. Pozwala to niejako automatycznie nadawać numery NIP i REGON, jak również wpisywać je do KRS. Tak przekazane dane są wiążące dla organów je otrzymujących.

  • WSA – wojewódzki sąd administracyjny
  • PKD – Polska Klasyfikacja Działalności
  • Ksh – Kodeks spółek handlowych
  • MSiG – Monitor Sądowy i Gospodarczy
  • SN – Sąd Najwyższy
  • KRS – Krajowy Rejestr Sądowy

Zgodnie z nowymi przepisami do urzędu skarbowego nie są natomiast przesyłane takie dokumenty, jak umowa spółki bądź jej statut oraz dokument wskazujący, na jakiej podstawie spółka korzysta z lokalu bądź innej nieruchomości wskazywanej przez siebie we wpisie.

Zasada tzw. jednego okienka w praktyce jednak już nie działa, bo w terminie 21 dni od dnia uzyskania wpisu do KRS trzeba złożyć do właściwego urzędu skarbowego zgłoszenie danych uzupełniających na formularzu NIP-8. A jest ich sporo - np. skrócona nazwa, wykaz rachunków bankowych, adresy miejsc prowadzenia działalności i przechowywania dokumentacji księgowej, niektóre dane kontaktowe, przewidywana liczba pracujących i kilka innych. Choć niektóre z tych danych trafiają w zasadzie jedynie do ZUS albo rejestru REGON, to zostaną one tam przekazane za pośrednictwem CRP-KEP.

Gdy od początku działalności spółka zatrudnia jakiegoś pracownika, to na zgłoszenie NIP-8 jest mniej czasu, bo jedynie 7 dni od zatrudnienia pierwszej osoby albo powstania stosunku prawnego uzasadniającego objęcie ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi.

Wyświetlono 9% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....