Progi dokumentacyjne dla zagranicznego zakładu w Polsce

Ustalając, czy zakład zagranicznej firmy prowadzący działalność w Polsce ma obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych, bierze się pod uwagę wyłącznie wysokość przychodów (lub kosztów) przypisanych do takiego zakładu, a nie całość przychodów/kosztów jednostki macierzystej.

Tak wynika z interpretacji ogólnej MF z 26.03.2018 (DCT.8201.5.2018).

To, czy podatnik PIT lub CIT dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi ma obowiązek sporządzania tzw. dokumentacji podatkowej, zależy od wysokości przychodów lub kosztów (w rozumieniu przepisów o rachunkowości) za rok poprzedzający dokumentowany rok podatkowy.

  • MF – Minister Finansów
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych

MF wyjaśnił, że progi dotyczące dokumentacji lokalnej, analiz porównawczych oraz dokumentacji grupowej należy odnosić do przychodów lub kosztów podatnika będącego nierezydentem, ale jedynie w zakresie, w jakim przychody te lub koszty przypisane są do jego zagranicznego zakładu położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawowo określonych progów nie stosuje się zatem do przychodów lub kosztów generowanych przez całego podatnika będącego nierezydentem (tj. jednostkę macierzystą wraz z jej wszystkimi zagranicznymi zakładami położonymi w różnych państwach), ale jedynie do tych, które zostały wygenerowane przez podatnika w wyniku działalności jego zakładu zagranicznego położonego na terytorium RP.

Minister argumentował, że przyjęcie odwrotnego założenia prowadziłoby do nałożenia wymogu sporządzenia dokumentacji podatkowej dla transakcji, co do których nie powstał w Polsce obowiązek podatkowy i których podatnik nie musi obejmować ewidencją księgową, co stanowiłoby nadmierne obciążenie dokumentacyjne polskiego podmiotu (zagranicznego zakładu).

Ponadto podatnik niemający siedziby ani zarządu na terytorium Polski nie może być adresatem art. 25a ust. 1 updof bądź art. 9a ust. 1 updop, ponieważ nie wykazuje przychodów ani kosztów w rozumieniu polskich przepisów o rachunkowości.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....