Problemy z wysyłką ZUS ZWUA za zleceniobiorcę przez PUE ZUS

Mariusz Sobkowiak certyfikowany specjalista ds. rachunkowości, księgowy w organizacji pozarządowej

Czy wyrejestrowując z ubezpieczeń zleceniobiorcę zatrudnionego do 31.12.2018, muszę wypełniać blok V formularza ZUS ZWUA? Jeśli tak, to w jaki sposób? Z informacji na stronie ZUS wynika, że nie, jednak pole 01 wypełnia się automatycznie i w dodatku nie można wysłać tak wypełnionego dokumentu, gdyż pojawia się komunikat o błędzie.

Od 1.01.2019 do formularza ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z ubezpieczeń) dodano nowy blok V, który dotyczy rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy albo stosunku służbowego. ZUS na swojej stronie internetowej informuje, że blok ten jest wypełniany tylko w razie wyrejestrowania osób zatrudnionych na umowę o pracę, a w przypadku rozwiązania stosunku pracy zawartego na podstawie umowy cywilnoprawnej nie jest wymagane wypełnienie bloku V dokumentu ZUS ZWUA.

Kody wygaśnięcia/trybu rozwiązania stosunku pracy/służbowego wprowadzane w bloku V nie mają zastosowania do umów cywilnoprawnych. Jednak podczas wypełniania formularza za pomocą platformy Portal Usług Elektronicznych ZUS, przy korzystaniu z kreatora dokumentów, pole 01 w bloku V wypełnia się automatycznie i nie można usunąć jego zawartości w kreatorze.

Pozostawiając automatycznie wypełnione pierwsze pole w bloku V formularza, w przypadku wyrejestrowywania osoby zatrudnionej na umowę cywilnoprawną, druku nie można wysłać, bo pojawia się błąd krytyczny z informacją „błędnie wypełniony blok rozwiązania/wygaśnięcia stosunku pracy/stosunku służbowego (blok V pole 2)”.

Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS informuje, że sprawa została przekazana do analizy przez Centrum Wsparcia Informatyki (...). Aktualnie, żeby wysłać dokument ZWUA z kodem 041100 po zapisaniu dokumentu w „Dokumentach roboczych” należy wybrać przycisk „Edytuj” i bezpośrednio w druku usunąć wszystkie dane z bloku V.

Nadmieńmy, że ręcznie można edytować dokument tylko za pomocą przeglądarki Internet Explorer, gdyż edycja wymaga działania wtyczki Adobe Flash Player, a wspomniana przeglądarka to jedyna wspierająca obecnie technologię flash (umożliwiająca uruchomienie jej bez zmiany zaawansowanych ustawień).

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....