Problem z wysłaniem do ZUS dokumentów nowo zatrudnionych pracowników w programie Płatnik

Joanna Lewczuk
Nasza firma pobiera już dane płatnika i ubezpieczonych z ZUS. Niedawno zatrudniliśmy kilku nowych pracowników, więc zgłosiliśmy ich do ubezpieczeń na drukach ZUS ZUA. W przypadku dwóch pracowników sporządziliśmy również zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego na drukach ZUS ZCNA. Niestety nie mogliśmy wysłać tych dokumentów razem ze zgłoszeniami ZUS ZUA, ponieważ wystąpił błąd krytyczny „Dokument ma niepotwierdzone dane ubezpieczonego w ZUS”. Dotychczas dokumenty ZUS ZUA oraz ZUS ZCNA wysyłaliśmy razem i nigdy program Płatnik nie zgłaszał żadnego błędu.
W czym zatem problem?

W programie Płatnik w wersji 9.01.001 (i kolejnych oznaczonych dodatkowo literami A, B, C itd.) wprowadzono wiele zmian, m.in. dodano nowe funkcjonalności, wprowadzono nowe reguły weryfikacji dokumentów oraz zmiany w mechanizmach ich wysyłania. Wśród zmian dotyczących wysyłania dokumentów, w drugim etapie wdrażania nowych funkcjonalności programu, pojawiła się także zmiana trybu wysyłania dokumentów za nowo zatrudnionych pracowników (i inne osoby podlegające ubezpieczeniom, które płatnik zgłasza do ubezpieczeń). W szczególności dotyczy to zgłoszeń członków rodziny i dokumentów rozliczeniowych.

Wprowadzone zostały zasady, które – w określonych sytuacjach – skutkują niemożnością wysłania tych dokumentów. Znacznie różnią się one od zasad wysyłania tych dokumentów z wcześ- niejszych (niż wersja 9.01.001) wersji programu Płatnik i z wersji 9.01.001, ale w pierwszym etapie wdrażania nowych funkcjonalności programu.

Gdy płatnik składek pracuje już w drugim etapie wdrażania nowych funkcjonalności programu Płatnik w wersji 9.01.001 (A, B, C i kolejnych), czyli pobiera dane z konta płatnika i kont ubezpieczonych, program nie pozwoli na przekazanie do ZUS dokumentów dotyczących płatnika i ubezpieczonych, jeśli dane nie są potwierdzone w ZUS, tzn. kartoteka płatnika i kartoteka danego ubezpieczonego nie posiada statusu „Potwierdzona w ZUS”.

Wyświetlono 40% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....