Prawo do odliczenia VAT z faktury z błędną stawką podatku

Zofia Ruwnicka
Spółka wykonuje roboty budowlane związane z wzniesieniem budynku mieszkalnego, którego część podziemna obejmuje garaże. Niektóre roboty zleca innym firmom budowlanym. Od jednego z podwykonawców otrzymała fakturę za usługę budowlaną, w której VAT obliczony został według stawki 23%. W naszej ocenie usługa powinna być opodatkowana 8% stawką, ale usługodawca nie przyznaje nam racji i nie zamierza skorygować faktury.
Czy spółka ma prawo odliczyć cały VAT z tej faktury?

Tak. Na to, kiedy podatnik (nabywca towaru lub usługi) nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktury, wskazuje art. 88 ust. 3a ustawy o VAT. I tak nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku gdy:

Wyświetlono 30% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....