Pożyczka indeksowana walutą obcą – ujęcie podatkowe i księgowe

Jesteśmy spółką z o.o. świadczącą różnego rodzaju usługi finansowe. Udzieliliśmy innej spółce z o.o. pożyczkę w kwocie 1 mln zł, indeksowaną kursem euro (średni kurs NBP).
Czy różnice w spłacanej kwocie kapitału, która zmienia się w zależności od kursu euro, będą dla nas przychodami lub kosztami dla celów podatkowych? Jak ująć te różnice zgodnie z uor?

W razie waloryzacji kwoty kapitału pożyczki, udzielonej w złotych, w stosunku do kursu określonej waluty obcej, różnice wynikające ze zmiany kursu tej waluty, będą przychodami lub kosztami podatkowymi.

Co do zasady spłata kwoty kapitału udzielonej pożyczki zarówno w myśl przepisów uor, jak i przepisów podatkowych nie wpływa na wysokość przychodów. Podobnie w momencie udzielenia pożyczki jej kwota nie stanowi ani kosztu księgowego, ani podatkowego dla pożyczkodawcy. Przychodem są jedynie odsetki:

Wyświetlono 15% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....