Postrzeganie roli księgowych przez małe i średnie przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii

Dorota Wyczólkowska
Raport Instytutu Dyplomowanych Księgowych Anglii i Walii (ICAEW) analizuje wkład księgowych w funkcjonowanie MŚP z perspektywy zatrudniających je firm.

Większość firm na świecie to małe firmy. Na każdą firmę typu Microsoft czy GlaxoSmithKline przypadają miliony lokalnych sklepów, specjalistycznych producentów, gabinetów lekarskich, kancelarii prawniczych itp. 99,9% ze wszystkich 4,9 mln przedsiębiorstw prywatnych w Wielkiej Brytanii brytyjski rząd uznaje za małe lub średnie. Przedsiębiorstwa te odgrywają ważną rolę w gospodarce, przyczyniając się do powstania prawie połowy miejsc pracy w sektorze prywatnym.1

Posiadanie i prowadzenie małego przedsiębiorstwa wymaga odwagi, poświęcenia i szczęścia. Nie zaskakuje chyba to, że wiele małych firm upada w pierwszym roku swojej działalności. Odporność i trwałość przedsiębiorstw ma kluczowe znaczenie. Jest to ten odcinek, w przypadku którego księgowi mogą odegrać znaczącą rolę wspierającą.

Księgowi są bowiem najbardziej zaufanymi doradcami i konsultantami firm, począwszy od jednoosobowych działalności gospodarczych po firmy średniej wielkości. Mogą być oni postrzegani jak mechanicy, którzy wykonując kluczowe usługi, dbają, by silnik firmy nieprzerwanie pracował.

[1] Badanie jest obowiązkowe dla jednostek spełniających prawną definicję spółki średniej wielkości. W omawianej ankiecie wielkość firmy, zgodnie z powszechną praktyką, określono jedynie za pomocą liczby zatrudnionych. Do kategorii firm średniej wielkości należy zatem znaczący procent firm (ok. jedna trzecia), które, z prawnego punktu widzenia, znajdują się w kategorii mniejszych firm, a więc dla których badanie jest nieobowiązkowe.

Zmiany przepisów i postęp technologiczny, np. w tworzeniu łatwo dostępnych, podręcznych systemów oprogramowania dla biznesu oraz kres powszechnego obowiązkowego badania brytyjskich firm, doprowadziły do zmian w powiązaniach między przedsiębiorstwami i księgowymi. Bez zrozumienia tych powiązań nie można mieć pewności, że księgowi udzielą właściwego wsparcia MŚP, a firmy te uzyskają od zawodowych księgowych jak najwięcej[1].

Wyświetlono 22% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....