„Pomostówka” zwalnia z obowiązku opłacania składek społecznych z tytułu własnej firmy

Magdalena Januszewska radca prawny

Nie trzeba płacić składek z działalności gospodarczej, gdy przedsiębiorca ma prawo do emerytury pomostowej, choćby była ona zawieszona.

Tak wynika z decyzji ZUS z 16.03.2018 (WPI/200000/43/243/2018).

  • usus – ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych

Pani X pracuje w szpitalu jako kierownik oddziału okulistycznego. Spełniła przesłanki do uzyskania emerytury pomostowej (praca w szczególnym charakterze personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych w warunkach ostrego dyżuru) i nabyła do niej prawo. Po przejściu na emeryturę chce świadczyć usługi medyczne w ramach działalności gospodarczej – indywidualnej praktyki lekarskiej. Wykonywane przez nią świadczenia zdrowotne nie będą pokrywać się z pracą w warunkach szczególnych. X przewiduje, że okresowo jej dochody mogą przekraczać kryterium dochodowe dorabiania, o którym mowa w art. 104 ust. 7 i 8 ustawy emerytalnej.

Ponieważ ma prawo do emerytury pomostowej, składki społeczne z działalności gospodarczej są dla niej dobrowolne (art. 9 ust. 5 usus). Obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna. Co jednak, gdy pani X zarobi powyżej limitów dorabiania i jej prawo do emerytury pomostowej zostanie zawieszone? Jakie składki ma wtedy płacić?

Odpowiadając na to pytanie, ZUS przypomniał, że w myśl art. 9 ust. 5 usus osoby prowadzące pozarolniczą działalność, mające ustalone prawo do emerytury lub renty, podlegają z tytułu tej działalności dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Przystępując do tych ubezpieczeń, obejmowane są również ubezpieczeniem wypadkowym. Natomiast z mocy ustawy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Co istotne, art. 9 ust. 5 usus odnosi się do osób mających ustalone prawo do emerytury lub renty. Emerytura pomostowa jest świadczeniem emerytalnym z FUS, w związku z tym osoba do niej uprawniona (z prawem ustalonym decyzją ZUS), równocześnie prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z działalności, a są one dla niej dobrowolne.

Nie zmienia tego również zawieszenie prawa do emerytury pomostowej na mocy art. 17 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych, na zasadach określonych w art. 103 ust. 3 i art. 104–106 ustawy emerytalnej. Art. 9 ust. 5 usus mówi bowiem o osobach prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają ustalone prawo do emerytury. W razie ustalenia dla danej osoby prawa do emerytury, a następnie jej zawieszenia, sytuacja w zakresie obowiązku odprowadzania składek społecznych nie ulegnie zmianie. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe z działalności gospodarczej są dla takiej osoby dobrowolne.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....