Podzielona płatność nie dla przelewów w walucie obcej

Obowiązujący od 1.07.2018 mechanizm podzielonej płatności w VAT (MPP) nie obejmie przelewów walutowych. Ministerstwo Finansów planuje obowiązkowo wprowadzić go w branżach, w których obligatoryjnie stosowane jest odwrotne obciążenie.

Tak wynika z odpowiedzi MF z 20.03.2018 na interpelację poselską nr 20263 (PT8.054.15.2018.TXZ.130E).

  • MF – Minister Finansów
  • ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
  • MPP – mechanizm podzielonej płatności w VAT

Poruszono w niej 2 problemy. Pierwszy dotyczył wprowadzenia MPP jako powszechnie obowiązującego w Polsce rozwiązania. Z uchwalonych zmian do ustawy o VAT – które zaczną obowiązywać od 1.07.2018 – wynika, że jest to rozwiązanie dobrowolne w tym sensie, że to nabywca towarów i usług ma decydować, czy zapłaty na rzecz sprzedawcy dokona z wykorzystaniem MPP. Resort finansów nie wyklucza jednak wprowadzenia obowiązku płatności w ramach MPP.

Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, wprowadzenie takiego rozwiązania będzie możliwe, jeśli okaże się, że mechanizm podzielonej płatności działa sprawnie. Planuje się wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w pierwszej kolejności w branżach, w których obecnie ma zastosowanie obowiązkowe odwrotne obciążenie. Wymaga to jednak wcześniejszego wystąpienia do Komisji Europejskiej o uzyskanie zgody (derogacji) (…). Rząd planuje w najbliższym czasie wystąpić o taką zgodę.

Drugą poruszoną w piśmie kwestią było umożliwienie przelewów walutowych na konto VAT sprzedawcy. MF wyjaśnił, że przelewy walutowe w ramach MPP nie będą dostępne. Wiązałoby się to bowiem ze zbytnim obciążeniem banków, które musiałyby stworzyć taką możliwość, a następnie obsługiwać takie przelewy. Koszt nakładów do korzyści byłby w tym przypadku niewspółmierny, gdyż przelewy walutowe stanowią znikomą część przelewów ogółem. A ponieważ polska waluta jest w pełni wymienialna, nie ma przeszkód, aby nabywca zapłacił dostawcy w złotówkach, które mogą być wymienione na dowolną walutę.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....